Šodien drosminieku un pārgalvju diena! Aprit 64 gadi, kopš pirmo reizi sasniegta Everesta virsotne

Pievienot komentāru
Šodien drosminieku un pārgalvju diena! Aprit 64 gadi, kopš pirmo reizi sasniegta Everesta virsotne
Edmunds Hilarijs no Jaunzēlandes un nepālietis Tenzings Norgajs 1953.gada 3.jūlijā pēc Everesta virsotnes sasniegšanas ekspedīcijas tiek sagaidīti Londonas lidostā (SCANPIX/AFP, LETA/EPA)

Pirmdien, 29. maijā, aprit 64 gadi, kopš Edmunds Hilarijs no Jaunzēlandes un nepālietis Tenzings Norgajs kļuva par pirmajiem alpīnistiem, kuriem izdevās uzkāpt pasaulē augstākajā kalnā – Everestā, ziņo CNN.

Pēcāk 8850 metrus augsto kalnu centušies pieveikt tūkstošiem kalnos kāpēju – viņu vidū bijuši arī pusaudži, seniori un invalīdi, kuriem izdevies sasniegt kalna virsotni.

Par gados vecāko Everesta iekarotāju 2013. gadā kļuva japānis Muira Jurčiro, kurš pieveica kalnu 80 gadu vecumā, savukārt sieviešu konkurencē vecākās kalnā kāpējas titulu ieguvusi japāniete Tamae Vatanabe – viņa Everesta virsotni sasniedza 73 gadu vecumā.

Arī gados jaunie ir vairākkārt centušies nokļūt kalna galā – indiete Malavata Purna bija vien 13 gadus veca, kad sasniedza Everesta virsotni, arī amerikānis Džordans Romero uzskatāms par jaunāko kalnā kāpēju, jo virsotni sasniedza, būdams 13 gadus vecs.

Kā liecina Himalaju datubāzes dati, no 1953. gada līdz 2016. gadam Everestā kopumā uzkāpuši 4 469 kalnā kāpēju, taču vairumam, ceļā mirstot, virsotni nav izdevies sasniegt. Kopš 1990. gada reģistrēti 111 nāves gadījumi, taču lielāko daļu mirušo tā arī nav izdevies atrast.

Pēdējo gadu laikā nāvējošo incidentu skaits ir palielinājies, tā, piemēram, 2014. gadā lavīna nogalināja vairāk nekā duci cilvēku – tas uzskatāms par vienu no traģiskākajiem nelaimes gadījumiem Everesta vēsturē.

Kā norāda CNN, šogad kalnā kāpšanas atļauju saņēmis rekordliels entuziastu skaits – kopumā savus spēkus virsotnes sasniegšanā izmēģinās 375 kalnā kāpēju.

Foto! Katra kalnā kāpēja sapnis – grūti iekarojamais Everests