Sociālā reforma Saūda Arābijā vairo sieviešu tiesības un maina sabiedrisko dzīvi

0 Komentāru
Sociālā reforma Saūda Arābijā vairo sieviešu tiesības un maina sabiedrisko dzīvi
Foto: Reuters

Saūda Arābijā jaunā monarha vadībā pēdējā laikā sākušās plašas sabiedriskās reformas, kuru rezultātā šajā ultra-konservatīvajā karalistē kļūs iespējamas daudzas lietas, kas lielākajā daļā pasaules šķiet pašsaprotamas.

Būs atļauti, piemēram, koncerti un kino seansi. Lielākas tiesības būs arī sievietēm, lai gan līdz dzimumu līdztiesībai joprojām ir ļoti tālu.

Šogad Saūda Arābijā notika viena no pirmajām futbola spēlēm, kuru ļauts klātienē skatīties arī sievietēm. Šim īpašajam mērķim atvēlētās vietas Rijādas pilsētas stadionā bija gandrīz pārpildītas.

Sievietes bija tērpušās fanu atribūtikā, un spēli skatījās speciāli nozīmētos ģimeņu sektoros. Arī pašas futbola komandas šo uztvēra kā īpašu notikumu, lielu daļu pirms spēles reklāmas veltījot tieši gaidāmajai sieviešu klātbūtnei stadionā.

Par šādām izmaiņām gandarījuma pauda gan vīrieši, gan sievietes, uzsverot, ka šis varētu būt pagrieziena punkts ceļā uz sieviešu labklājību.

Ļaut sievietēm skatīties futbola spēles klātienē ir tikai daļa no sociālajām reformām, kuras vada karaļvalsts 32 gadus vecais kroņprincis Muhameds bin Salmans.

No jūnija Saūda Arābijā atcels pasaulē vienīgo liegumu sievietēm vadīt automašīnu. Tas ir saviļņojošs notikums sieviešu tiesību aktīvistēm, kuras pat nokļuvušas cietumā, protestā pret aizliegumu demonstratīvi braucot pie automašīnas stūres.

Jāpiebilst, ka Saūda Arābijas sievietēm joprojām ir nepieciešams likumīgs aizbildnis daudzās dzīves situācijas, taču sieviešu tiesību aktīvisti cer, ka reformas palīdzēs mazināt gadiem ilgušo apspiešanu.

Šīs reformas gan neattiecas tikai uz sieviešu tiesībām, bet sabiedrisko dzīvi kopumā. Piemēram, paredzēts atkal atgriezt koncertus un kino valstī.

Saūda Arābijas kroņprinča sociālās reformas iecerēts ieviest pakāpeniski turpmākajos gados, tādējādi mazinot ultakonservatīvo garīdznieku ietekmi karaļvalstī.

0 Komentāru