Skolotāja no Latvijas par britu minimālo algu jūtas nodrošināta

15 komentāri
Skolotāja no Latvijas par britu minimālo algu jūtas nodrošināta
(Foto: LETA)

Lielbritānijas minimālā alga ir potenciālo emigrantu un Apvienotajā Karalistē jau dzīvojošo daudzu latviešu finansiālās labklājības sapņa piepildījums.

Minimālā alga Latvijā no jaunā gada būs par 40 eiro lielāka, sasniedzot 360 eiro mēnesī. Arodbiedrības to vienalga sauc par nabadzības pabalstu, jo pienācīgu dzīves kvalitāti ar Latvijas minimālo algu nodrošināt nav iespējams.

Cik liela ir minimālā alga Lielbritānijā un vai ar to tiešām pietiek, uz Anglijas ziemeļrietumu pilsētām Varingtonu un Vīganu devās noskaidrot LNT Ziņas.

Minimālā alga Lielbritānijā nav fiksēta mēnešalga, bet gan stundas likme. Šobrīd tās ir 6.50 mārciņas jeb 7.14 eiro. Latviešu imigranti saņem britu minimālo algu par mazkvalificētām pozīcijām, piemēram, par strādāšanu fabrikās, noliktavās, bāros, viesnīcās un kafejnīcās. Briti paceļ minimālo algu katru gadu oktobrī.

Strādājot, piemēram, 40 stundas nedēļā, latvieši Lielbritānijā saņem 1040 mārciņas mēnesī. Pēc nodokļu atvilkumiem uz rokas paliek kādas 980 mārciņas. Viena no britu minimālās algas saņēmējām ir Inese Cirša, kura, pametot skolotājas darbu Preiļu novadā, emigrēja vispirms uz Īriju, bet kopš jūnija tagad ir Anglijā un strādā Varingtonas pilsētas cepumu pakošanas cehā.

Inese Cirša, strādā Varingtonā, Anglijā:
Anglijā ar minimālo algu diezgan normāli var iztikt. Es ar minimālo algu esmu apmierināta Anglijā.

Inese ir viena no retajām latviešu imigrantēm, kurai par britu minimālo algu izdodas pat īrēt vienai pašai visu māju. Īre un komunālie maksājumi sasniedz 400 mārciņas, pašai uz rokas tad paliekot vismaz vēl 550 mēnesī.

Atceroties savu skolotājas zemo algu Preiļu novada lauku skolā, kur dēla pabarošanai tika ņemti ātrie kredīti un Eiropas Savienības trūcīgo pārtikas pakas, Inese par atgriešanos Latvijā nevēlas neko dzirdēt.

Inese Cirša:
Tā bija eksistēšana, man bija ubaga statuss. Man bija tie putraimi, man skolotājai bija tās putraimu paciņas. Viņas tā nedeva. Tur vajadzēja aizpildīt n-tās lapas, un es atbildu ubaga statusam.

Pēc emigrēšanas uz Angliju, Inese nomaksājusi visus parādus Latvijā, un britu minimālā alga ļāvusi nomainīt ikdienas tēriņu prioritātes.

Inese Cirša:
Ko es vēlos, to es varu nopirkt. Nu labi, es nevaru nopirkt jaunu mašīnu, bet tā arī nav mana prioritāte. Nu te primārās vajadzības ir – es šonedēļ gribu nopirkt lasi. Nu primārā vajadzība, ka es nevaru izvēties divreiz gadā kur aizceļot uz Kanāriju salām.

Šovasar dzirdot, ka Latvijā plāno skolotājiem mainīt atalgojuma sistēmu, lai arī lauku skolotājiem būtu iespējams saņemt 800 eiro mēnesī, nevis kā tagad alga atkarīga no skolēnu skaita, Inese bija vērtējusi iespēju atgriezties Latvijā. Taču uzzinot, ka pirmsvēlēšanu solījumus skolotājiem valdība varētu arī nepildīt, Inese jūtas atvieglota, ka tiem nav noticējusi un palikusi Anglijā.

Taču ne visiem kā Inesei izdodas šobrīd Lielbritānijā dzīvot ar minimālo algu bez problēmām pieaugošās dārdzības dēļ.

Ar Anglijas minimālo algu sācis palikt par maz Vīganas pilsētā dzīvojošajiem siguldiešiem Ingemāram un Jānim. Viņi trīs gadus pakoja salātus, līdz saprata, ka vēlas krietni vairāk un nodibināja kopīgu uzņēmumu. Tagad abi remontē dzīvokļus.

Pieprasījums tik liels, ka bizness nodrošināts jau līdz nākošā gada vasarai. Turklāt abi tikko uzvarējuši vietējās pašvaldības iepirkumu konkursā. Viņi uzskata – biznesu Latvijā nespētu uzsākt, jo nodokļu politika Anglijā ir daudz draudzīgāka.

Ingemārs Ivanovs, nodibinājis remontdarbu uzņēmumu Anglijā:
Tu nodokļus sāc maksāt tikai pēc tam, kad esi nopelnījis virs 10 tūkstošiem. Līdz ar to tev ir pusgads, kad vari ieskrieties un nemaksāt nodokļus, vari ieguldīt biznesā, attīstīties un tā. Latvijā jau no pirmās algas maksā nodokļus.

Ingemārs un Jānis iedrošina Lielbritānijā dzīvojošos latviešus nesamierināties ar minimālo algu, līdzīgi kā viņi paši izvirzīt ambīcijas un meklēt iespējas pelnīt vairāk.

Jānis Liepa, nodibinājis remontdarbu uzņēmumu Anglijā:
Esmu saticis ļoti daudzus cilvēkus, kuriem ir Latvijā iegūtas augstākās izglītības, bet viņi strādā pie tām pašām līnijām. Manuprāt, tas ir zemē nomests diploms, ja tajā pašā laikā šo diplomu un pieredzi vari pielietot biznesa izveidē. Saņemties un darīt kaut ko, jo šeit viss ir iespējams. Ja tev ir ideja, tad te ir ļoti liels tirgus.

Šie latviešu imigranti Anglijā uzsāka biznesu, piesakoties jauno uzņēmēju atbalsta programmām, kas plaši pieejamas arī iebraucējiem. Taču tie latvieši, kuri turpinās strādāt par britu minimālo algu, var rēķināties, ka viņiem no nākošā gada stundas likme būs jau virs 7 mārciņām stundām.

15 komentāri