Skaudra statistika: izolācijas laikā pasaulē pieaug vardarbības gadījumu skaits ģimenēs

3 komentāri
Skaudra statistika: izolācijas laikā pasaulē pieaug vardarbības gadījumu skaits ģimenēs
SIPA / SCANPIX

Lielā daļā pasaules valstu šobrīd spēkā visdažādākie pārvietošanās ierobežojumi. Cilvēki spiesti daudz laika pavadīt dzīvesvietā. Tas izgaismo arī kādu specifisku problēmu. Latvijā nav daudz statistikas par to, taču informācija no citām valstī liecina, ka pieaug vardarbības gadījumi ģimenē. Ja agresijas problēma mājās ir, tad upuriem šajos apstākļos vairs nav kur sprukt.

Zelta pilsēta Amerikas rietumkrastā – Sanfrancisko. Kopš pavēles visiem uzturēties mājās un bez iemesla četras sienas nepamest, nevalstiskās organizācijas ziņo, ka pilsētā vardarbības gadījumi ģimenē pieauguši par 60%.

“Šobrīd, ja es būtu upuris, es nevaru aizbēgt. Šāda pat ir daudzu varmāku taktika – izolēt upurus no sabiedrības. Šobrīd tas notiek pats par sevi. Tādēļ mēs redzam vardarbības pieaugumu,” pauž NVO “La Casa de las Madres” direktore Keitija Bleka.

Par šādu mājās uzturēšanās blakus efektu jau brīdināja arī ANO ģenerālsekretārs Antonio Guterešs. Viņš uzsvēra, ka problēmai šajā laikā jāpievērš vislielākā uzmanība ne tikai vietējā, bet arī katras valsts augstākajā līmenī.

“Daudzām sievietēm un meitenēm briesmas draud tur, kur viņām jājūtas visdrošāk – mājās. Tādēļ es aicinu visas valstis – ieviest mājās mieru,” norāda ANO ģenerālsekretārs.

Vardarbības gadījumu skaits audzis arī Eiropas valstīs, piemēram, Francijā. Parīze tikai palielina ierobežojumus – dienas gaišajā laikā galvaspilsētā nevarēs arī nodarboties ar fiziskām aktivitātēm. Šajā pašā pilsētā arī krietni kāpis reģistrēto vardarbības gadījumu skaits mājās – par 36%.

“Pats pirmais, ko valdība var darīt, – izveidot lielu informācijas kampaņu par to, kā novērst vardarbību mājās. To parādīt televīzijā, radio, presē un internetā. Otrkārt, jāinformē un jāapmāca policija,” teic NVO “Nous Toutes” aktīviste Karolīna De Hāsa.

Līdzīgi saucieni pēc palīdzības arī tepat kaimiņos. Aktīvisti norāda, ka saņem krietni vairāk zvanu no upuriem, tomēr palīdzēt nesanāk – policija šajā laikā lielā mērā ignorējot šādus izsaukumus.

“Krievija ir izņēmuma gadījums. Pie mums saka, lai visi savās ģimenēs paši atrisinām. Un tiek arī norādīts, ka policijai nav jādodas uz mājām risināt konfliktus, lai arī policisti nesaķer koronavīrusu,” saka cilvēktiesību aktīviste Aļona Popova.

Pērn šī problēma tika apspriesta arī politiķu vidū, solot grozīt likumus un vairāk pasargāt vardarbības upurus. Likumprojekta veidošana tika novilcināta. Tad dienaskārtībā nonāca Krievijas pamatlikuma rediģēšana un tagad, protams, atkopšanās no koronavīrusa sekām, un no likuma burta par vardarbību ģimenēs – ne miņas.