Skaudra statistika – Eiropā un ASV ik gadu bojā iet 30% bišu

Komentāri
Skaudra statistika – Eiropā un ASV ik gadu bojā iet 30% bišu
Foto: LETA / EPA

Eiropā un ASV ik gadu iet bojā 30% bišu. Lai glābtu šos masveidā izmirstošos kukaiņus, turpmāk varētu aizliegt pesticīdu izmantošanu.

Kā ziņo LNT 900 Sekundes, lai cīnītos pret bišu masveida izmiršanu, Francija pieņēmusi lēmumu pagarināt aizliegumu lauksaimniecībā izmantot vairākus pesticīdus. Problēma joprojām ir aktuāla, jo Eiropā un ASV ik gadu turpina iet bojā ap 30% bišu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Eiropas Komisija 2013. gadā aizliedza izmantot pesticīdus, kas tiek vainoti bišu nāves izraisīšanā. Aizliegtie insekticīdi tika lietoti, apstrādājot sēklas, kā arī izsmidzināti uz stādiem un labības, kas piesaista bites.

Aizliegums bija spēkā divus gadus, un tagad Briselei jālemj, kā rīkoties turpmāk. Nesagaidot Eiropas Savienības lēmumu, Francija kā pirmā no Eiropas valstīm jau ir paziņojusi, ka aizliegums izmantot šos pesticīdus Francijā tiek pagarināts. Vienlaikus bišu aizsardzības programma paredz, ka nākamo trīs gadu laikā gar Francijas 12 000 kilometru garo autoceļu tīklu daudz retāk tiks pļauta zāle un ziedi, lai tie piesaistītu lielāku bišu skaitu.

Tomēr pesticīdi nav vienīgais, kas satrauc biškopjus. Bites nogalina arī kāda parazītu suga, kas Eiropā nonākusi no Āzijas.

Bites ir izšķirīgi svarīgas ekosistēmai, jo no visas kukaiņu veiktās apputeksnēšanas tās veic aptuveni 80%. Bez bitēm daudzi augi nenestu augļus vai arī tos vajadzētu apputeksnēt ar rokām. Brisele bišu ieguldījumu izteikusi arī naudā, saskaņā ar tās aprēķiniem bišu ieguldījums Eiropas zemkopībā ir 22 miljardi eiro katru gadu.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl