Skandāls Austrijā: vicekanclers atkāpjas pēc nopludināta video, kurā redzams, kā viņš mēģina pārdot politisku ietekmi

Pievienot komentāru

Milzu skandāls šajās dienās satricinājis Austriju. Tur radikāli labējās Brīvības partijas vadītājs, Austrijas vicekanclers Heincs Kristiāns Štrahe kritis par upuri žurnālistu izmeklēšanai. Žurnāliste izlikās par krievu oligarha radinieci; piedāvāja nelegāli finansēt Brīvības partiju un Štrahe labprāt tam piekrita. Viņš paziņojis par atkāpšanos no amata.

Piektdien vācu žurnāls “Der Spiegel” un “Sueddeutsche Zeitung” publiskoja slepeni uzņemtu videoierakstu, kurā redzams, kā neilgi pirms 2017. gada Austrijas parlamenta vēlēšanām Štahe tiekas ar kādu sievieti, kura uzdodas par Krievijas oligarha radinieci.

Saruna notikusi villā Spānijai piederošajā Ibisas salā, politiķis piedāvā krievietei investēt Austrijā un iegūt kontroli pār visvairāk lasīto austriešu tabloīdu “Krone Zeitung”.

Politiķis solījis, ka jaunie īpašnieki varētu izdarīt izmaiņas laikraksta redakcijas. Apmaiņā pret to sievietei tiktu nodrošināta piekļuve publiskajiem iepirkumiem. Konkrēti runāts par ceļu būves darbiem: “Pirmā lieta, ko es varu apsolīt līdzdalības gadījumā, ir tas, ka līdzšinējais uzņēmums vairs nesaņems pasūtījumus. Es būšu pirmais, kas teiks: ”Atvainojiet, žēl, bet sadarbība vairs nenotiks!”

Tagad, kad politiķa intrigas nākušas atklātībā, viņš atzīst, ka rīkojies muļķīgi. “Jā, tas bija incidents, kas saistīts ar lielu alkohola patēriņu, es tiku kārdināts intīmā gaisotnē, lai bez jebkādas pārdomām un ar atraisītu mēli stāstītu visu visiem. Atskatoties uz to skaidrā prātā, jāpiekrīt – mani izteikumi bija katastrofāli un ārkārtīgi apkaunojoši,” atzīst Štrahe.

Štrahe sarunā arī ļāvis noprast, ka “ļoti bagāti” cilvēki ar labdarības organizācijas starpniecību viņa partijas kampaņai ziedojuši no 500 000 līdz pat diviem miljoniem eiro. Ziedojumi nav reģistrēti Austrijas publisko tēriņu uzraudzības institūcijā. Starp šādiem ziedotājiem Štrahe nosaucis ieroču ražotāju Gastonu Gloku, miljardieri Heidi Gesu-Hortenu un austriešu azartspēļu uzņēmumu “Novomatic”. Visi pieminētie nolieguši savu saistību ar korupcijas skandālu.