Sīriešu bēgļus Latvija nevilina! Neviens par mūsu valsti nav pat dzirdējis

1 komentārs
Sīriešu bēgļus Latvija nevilina! Neviens par mūsu valsti nav pat dzirdējis
FOTO: LETA

Pēdējo mēnešu laikā viens no karstākajiem iekšpolitikas jautājumiem ir par Sīrijas bēgļu uzņemšanu. Sabiedrība sadalījusies divās karojošās nometnēs, tomēr neviens tā īsti nav iedziļinājies bēgļu viedoklī. TV3 Ziņu komanda Libānā mēģināja noskaidrot, vai tiešām sīrieši, arī atgādāti uz Latviju, te paliks, vai centīsies pēc iespējas ātrāk pārceļot.

Tas arī ir galvenais iemesls, kādēļ liela daļa sīriešu bēgļu pēc pirmās iespējas cenšas pārdot visu iedzīvi un mēģina izceļot uz Eiropu.

Jautājums, kas interesē Latvijas iedzīvotājus – cik vilinoša bēgļu acīs ir mūsu valsts? Pēdējie valdības lēmumi paredz bēglim izmaksāt 139 eiro mēnesī, par katru nākamo ģimenes locekli – 79 eiro mēnesī.

Aptaujājot Libānas bēgļu nometnēs sastaptos sīriešus, atbilde ir visai skaidra – neviens par mūsu valsti pat īsti nav dzirdējis, un, ja arī grib izceļot, tad uz tradicionāli iekārotajiem Eiropas galamērķiem.

FOTO:

Eiropā tik bieži kultivēto bēgļu – liekēžu tēlu, kas par to tik vien sapņo, kā dzīvot uz eiropiešu sociālo labumu rēķina, apgāž Latvijas Goda konsuls Libānā. Viņš ļoti labi pazīst sīriešu mentalitāti un pauž pārliecību, ka uz Latviju deportētie bēgļi te ilgi nepaliks.

Viņi nespēs izturēt laikapstākļus. Ja viņiem nebūs lielas algas, labi apstākļi, viņi nepaliks. Es pieļauju iespēju, ka lielākā daļa pat gribēs atgriezties dzimtenē vai uz bagātākām valstīm. Ja viņiem Sīrijā ir sava zeme, savas mājas – kaut vai iznīcinātas – daudzi tomēr gribēs atpakaļ. Pie ģimenes, draugiem, savas zemes.

Turklāt atšķirībā no libāniešiem, kas tradicionāli ir bijuši ceļotāji, imigranti, sīrieši pēc savas mentalitātes teju vienmēr bijuši cieši saistīti ar savu dzimteni, un tai pamatīgi pieķērušies, dzīvojuši pašpietiekamā vidē. Tādēļ arī nav mācījušies svešvalodas, un tagad visai grūti spēj adaptēties jaunā vidē, kas piespiedu izceļošanu padara vēl jo saspringtāku.

Atklāts ir jautājums, kā bēgļus uztver, – vai kā draudu, vai iespēju? Libānā dzīvojošā latviete atzīst, ka situācija ir ļoti sarežģīta.

Lai gan sākotnēji bija plānots, ka pirmie oficiāli apstiprinātie bēgļi no Eiropas dienvidu valstīm uz Latviju tiks pārvesti šoruden, tagad šis termiņš pārcelts uz nākamā gada sākumu, un par šo procesu aizvien ir ļoti daudz neskaidrību.

Skaties video un uzzini vairāk!

1 komentārs