Sieviete no Saūda Arābijas: Sievietes nav vienlīdzīgas ne jau likumu, bet sabiedrības domāšanas dēļ

Pievienot komentāru
Sieviete no Saūda Arābijas: Sievietes nav vienlīdzīgas ne jau likumu, bet sabiedrības domāšanas dēļ
Foto: AP/REUTERS/SCANPIX

“Iespējams, ka Eiropas Savienības valstis varētu izdarīt spiedienu uz Saūda Arābiju, lai mainītu un uzlabotu sievietes statusu šajā valstī, tomēr jāakcentē, – patiesībā nevis likumu maiņa nosaka sievietes statusu sabiedrībā, bet gan pati sabiedrība,” tā, atbildot uz jautājumu, vai Eiropai vajadzētu izdarīt spiedienu uz Saūda Arābiju sieviešu līdztiesības uzlabošanā, pauda Ensafa Haidāra (Ensaf Haidar) – sieviete, kas pati 2013. gadā bija spiesta pamest šo konservatīvo islāma valsti.

Jāatgādina, ka pirms pāris dienām Saūda Arābijā tika sperts vēsturisks solis – pirms dažām dienām sievietes devās pie vēlēšanu urnām. Tāpat pirmo reizi sievietēm bija ļauts pašām kandidēts pašvaldību vēlēšanās. Kopumā vēlēšanās kandidēja 900 sievietes pretstatā sešiem tūkstošiem vīriešu. Tajā pašā laikā sievietes šajā valstī nedrīkst publiskās vietās vadīt automašīnu, kā arī iziet sabiedrībā, pilnībā neaizsedzot savu seju un ķermeni.

Haidāra, kas pati pameta Saūda Arābiju pirms diviem gadiem un tagad dzīvo Kanādā, uzskata, – aizvien līdztiesība starp abiem dzimumiem Saūda Arābijā nepastāv. “Notikušās vēlēšanas nav patiesas brīvības izpausme, taču tas ir mazs solis ir solis uz priekšu. Taču es domāju, ka sievietēm Saūda Arābijā vajag tiesības dzīvot brīvībā gluži tāpat kā citur pasaulē,” tā iespēju sievietēm balsot un tikt ievēlētām pašvaldībās komentēja Haidāra.

Tāpat viņa akcentēja, ka, runājot par vārda brīvību Saūda Arābijā – tā nepastāv vispār.

Foto – Haidāra piedalās protestos par sava vīra, blogera, atbrīvošanu no cietuma Saūda Arābijā:

Ensafa Haidāra Saūda Arābiju pameta 2013. gadā – pēc tam, kad viņai un viņas ģimenei – trīs bērniem – tika izteikti anonīmi nāves draudi. Haidāra ir blogera un rakstnieka Raifa Baidāvi (Raiw Badawi) sieva. Baidāvi patlaban atrodas cietumā Saūda Arābijā, kur viņš ir apsūdzēts islāma zaimošanā – proti, pirms vairākiem gadiem viņš izveidoja diskusiju vietni internetā, kurā tika kritizēta gan reliģija, gan politika. Tagad vīrietis atrodas cietumā Saūda Arābijā, turklāt viņam piespriests arī naudas sods un miesas sods – 1000 pletnes sitieni, no kuriem viņš izcietis jau 50. Viņa sieva un trīs bērni pēc nāves draudu saņemšanas aizbēga uz Kanādu. Šodien, 16. decembrī, Haidāra Strasbūrā sava vīra vārdā saņems Saharova balvu par domas brīvību.

Saharova balva par domas brīvību ir viens no veidiem, kā Eiropas Parlaments atbalsta cilvēktiesības. Šo apbalvojumu izveidoja 1988. gadā, un tagad balva tiek piešķirta par izcilu ieguldījumu cīņā par cilvēktiesību ievērošanu visā pasaulē, pievēršot uzmanību cilvēktiesību pārkāpumiem un sniedzot atbalstu balvas saņēmējiem un viņu darbībai.