Sešus gadus pēc Eiromaidana revolūcijas Ukrainas iedzīvotāji zaudējuši ticību valdības spējai uzlabot situāciju valstī

1 komentārs
Sešus gadus pēc Eiromaidana revolūcijas Ukrainas iedzīvotāji zaudējuši ticību valdības spējai uzlabot situāciju valstī
AFP/SCANPIX

Tieši pēc nedēļas apritēs seši gadi, kopš Ukrainas galvaspilsētas Kijevas Neatkarības laukumā izgāja pirmie Eiromaidana revolūcijas dalībnieki, lai izteiktu nepatiku pret toreizējā prezidenta Viktora Janukoviča režīmu un Ukrainas tuvināšanos Krievijai. LNT sāk ziņu speciālreportāžu sēriju, kurā interesējamies, vai Ukrainā notiek pārmaiņas, un vai sešus gadus pēc revolūcijas iedzīvotāju vidū joprojām ir saglabājušās Eiromaidana vērtības?

Par Eiromaidana revolūciju, kuras dēļ dzīvības zaudēja desmitiem cilvēku, šodien Kijevā atgādina piemiņas plāksnes, ziedi un sveces.

Cilvēki turpina pieminēt 2013. gada novembra notikumus, kad vairāk nekā 100 000 Ukrainas iedzīvotāju Neatkarības laukumā protestēja pret toreizējā prezidenta Viktora Janukoviča politiku, kura vairāk raudzījās Krievijas, nevis Eiropas Savienības virzienā. Tā laika notikumus iedzīvotāji atceras spilgti.

“Es atceros, kas te notika, kā nogalināja cilvēkus, to jau nevar aizmirst, un vēlreiz kaut ko tādu piedzīvot nevēlos,” pauž Kijevas iedzīvotājs Igors.

Tomēr patriotisms, kas Ukrainas iedzīvotājos bija pirms sešiem gadiem, cilvēkos ir noplacis. LNT Ziņu uzrunātie Kijevas iedzīvotāji neslēpj otrreiz ar savu dzīvību neriskētu un šādā akcijā nepiedalītos.

“Es esmu dzimusi Kijevā, piedalījos Maidana revolūcijā, tur blakus Neatkarības laukumam guļ mani brāļi. Viņi ticēja, un es ticēju. Mēs gribējām visu izmainīt, bet nekas nesanāca, es pat teiktu, kļuva vēl sliktāk. Es naktīs joprojām nespēju gulēt, ļoti pārdzīvoju par Ukrainu, ļoti,” pauž Kijevas iedzīvotāja Valentīna.

“Es biju šeit, iestājos par ideju, ticēju, ka mūsu valstī kaut kas mainīsies, bet nē, un šodien man ir ļoti skumji par to, kādā valstī es dzīvoju,” norāda Kijevas iedzīvotājs Oļegs Jeļesejevs.

“Es no pirmās Maidana dienas biju pret Janukoviču, izgāju cauri visām šausmām, braucu aizstāvēt savu zemi uz austrumiem, bet tagad… Ziniet, saprotu, ka tam visam nebija jēgas. Mūsu puišus austrumos nogalina krievi, bet šeit mūs nogalina mūsu vara. Mūsu vara ir mūsu lielākā nelaime,” teic Kijevas iedzīvotājs Konstantīns.

Eiromaidana revolūcija lielā mērā atklāja, cik dziļā korupcijas bedrē valsti bija novedis Janukovičs, un par viņa īstenoto politiku valsts maksā ļoti dārgu naudu. Gan ar dzīvībām valsts austrumos gan arī ar milzu parādiem starptautiskajiem aizdevējiem. Lai sakārtotu finanšu sistēmu, Ukraina ir aizņēmusies nu jau vairāk nekā 30 miljardus eiro no Eiropas Savienības un Starptautiskā Valūtas fonda. Tomēr šī nauda, pēc iedzīvotāju teiktā, līdz parastajiem cilvēkiem nav nonākusi. Kā lielāko problēmu savā valstī arī sešus gadus pēc Eiromaidana revolūcijas iedzīvotāji min savas valdības nespēju atbrīvoties no gadiem iemantotās korupcijas sērgas.

“Mums ir tik liela korupcija valstī, tāpēc pirmais, ko vajadzētu izdarīt, Starptautiskajam Valūtas fondam ir jāpārtrauc sniegt aizdevumus Ukrainai, jo visa šī nauda tiek izlaupīta, nekas no tā nenonāk pie cilvēkiem,” vērš uzmanību Oļegs Jeļesejevs.

“Mūsu puiši, kad sākās karš austrumos, ar basām kājām devās uz Donbasu glābt pēcpuses neliešiem, kas par zagtu naudu braukā šeit, Kijevā, ar ekskluzīvām automašīnām. Mums mersedesu ir vairāk, nekā agrāk bija žiguļu. Pasakiet, kā tas ir iespējams valstī, kurā notiek karš? Atbrauc ārzemnieki un vaicā, par kādu karu jūs runājat?” neizpratnē ir Valentīna.

Kopš Volodimira Zelenska nākšanas pie varas apritējuši jau vairāk nekā pieci mēneši – tas ir pietiekams laiks, lai izdarītu secinājumus par jauno politisko eliti, un diemžēl vairums uzrunāto Ukrainas iedzīvotāju neslēpj, – cerības par pārmaiņām sākušas izzust.

“Viņš ir jauns, perspektīvs, ceram, ka situācijā mainīsies uz labo pusi, pagaidām gan neko neredzam. Bet mums jau nekas cits neatliek kā cerēt,” norāda Mariupoles iedzīvotājs iedzīvotājs Genādijs.

“Zelenskis, nezinu, es nevaru pateikt, ka mēs redzētu to, ka viņš kaut ko risina valdības līmenī. Mēs zinām, no kurienes viņš ir atnācis, ka orators viņš ir labs, bet – vai viņš spēs uzlabot situāciju mūsu valstī… Es neticu,” atzīst Kijevā dzīvojošais Oļegs Jeļesejevs.

“Sākumā gribējās ticēt, bet šobrīd jau sāk zust ticība. Mēs gaidījām, cerējām, domājām, ka atnāks jauns cilvēks, izmainīs uz labo pusi, bet ne. Viss tas pats, tikai tukšas runas,” saka Slavjanskas iedzīvotāja Larisa.

Ukrainas iedzīvotāji tomēr nezaudē cerību, ka valstī situācija uzlabosies, jaunā valdība spēs mazināt ārkārtīgi augsto korupciju, stiprināt tiesu varu un, galu galā, uzlabot dzīves līmeni, lai Ukraina kļūtu par Eiropeisku valsti.

Vairāk par tematu – LNT Ziņu sižetā