Seši gadi kopš Eiromaidana: kādu Ukrainas iedzīvotāji redz savas valsts nākotni?

0 Komentāru
Seši gadi kopš Eiromaidana: kādu Ukrainas iedzīvotāji redz savas valsts nākotni?
IEVA VĀRNA, 900 SEKUNDES

Tuvojas jau sestā gadadiena, kopš Ukrainas galvaspilsētā Kijevā, protestējot pret valstī pastāvošo korupciju un tuvināšanos Krievijai, Kijevas Neatkarības laukumā Eiromaidana revolūcijā pulcējās vairāk nekā 100 000 cilvēku. Ko par situāciju valstī, kuras austrumos joprojām notiek karadarbība, saka paši iedzīvotāji?

Sešus gadus pēc Eiromaidana kustības arī šodien Kijevā līdzās neatkarības laukumam gulst ziedi un sveces, cilvēki nāk pieminēt tos, kuri 2013. gadā Eiromaidana kustībā cīnījās par labāku Ukrainu. Tomēr, kā atzīst LNT ziņu uzrunātie Kijevas iedzīvotāji, sešu gadu laikā valstī nekas neesot mainījies uz labo pusi.

Harkovas iedzīvotājs Konstantīns Oļeiņiks bija viens no tiem 100 000 Ukrainas iedzīvotājiem, kas 2013. gadā Eiromaidana kustībā protestēja pret tā laika prezidenta Viktora Janukoviča izvēli neparakstīt asociācijas līgumu ar Eiropas Savienību, bet tā vietā tuvināties Krievijai. Pēc tam viņš arī kā brīvprātīgais Ukrainu aizstāvēja karadarbībā valsts austrumos. Vaicāts, vai šodien rīkotos tāpat – Konstantīns atbild noraidoši, tautai esot zudusi ticība saviem priekšstāvjiem.

“Doņecka un Luganska tās jau ir sekas, Krima ir sekas, tās ir bandītiskās bezdarbības sekas, kas notiek mūsu valsts iekšienē. Paskatieties uz savu valsti, ja jūs savulaik nebūtu pateikuši Krievijai visu gaišu, lieciet mums mieru, mēs nesamierināsimies ar padomju savienības autoritārismu, jūs būtu turpat kur mēs. Jums tagad ir normāla valsts – bet te domā katrs tikai par sevi, mēs paši sevi iznīcinām,” saka Konstantīns.

2013. gada nogales notikumus spilgti atceras arī 71 gadu vecā Kijevas iedzīvotāja Valentīna Petrova: “Es toreiz nostājos šeit uz ceļiem un lūdzu, lai nesāk karu, nesāciet karu, jo mēs pazaudēsim savu valsti. Karā mēs esam zaudējuši savus tuviniekus, zaudējuši arī savas mājas, karš ir atnesis badu, nemitīgu bombardēšanu. Bet pats skumjākais ir tas, ka arī šodien mūsu valsts nedara neko, lai to mainītu.”

Ukrainā nekas nemainīsies, un doma par Eiropas Savienību ir neīstenojams sapnis, kamēr valsts nesāks cīnīties ar korupciju – tā uzskata Kijevas iedzīvotājs Igors. Tolaik 21 gadu vecais jaunietis Eiromaidana dalībniekiem kopā ar brāli pienesa tēju un karstmaizes.

“Atceros, kā lidoja akmeņi, kā cilvēkus nogalināja. Es visu to atceros, to jau nevar aizmirst, un es negribu, lai maniem bērniem būtu jāredz tas, ko mūsu tauta šeit redzēja. Jūs zināt, kāda mums ir situācija Doņeckā un Luhanskā. Karš jau nav beidzies, jauna vara atnāk, neko nedara, nekas nenotiek,” viņš saka.

Tomēr Ukrainas iedzīvotāji nezaudē cerību, ka izdosies apturēt karadarbību valsts austrumos un Ukraina kļūs par eiropeisku valsti.

Vairāk par tematu – raidījuma “900 sekundes” sižetā

0 Komentāru