Serbija un Kosova vienojas par saspīlējuma izbeigšanu uz robežas

0 Komentāru
Serbija un Kosova vienojas par saspīlējuma izbeigšanu uz robežas
EPA/SCANPIX

Serbijai un Kosovai izdevies rast risinājumu pēdējo nedēļu konfliktam – nesaskaņām auto numurzīmju jautājumā, informē TV3 ziņu raidījumā “900 sekundes”.

Līdz šim, iebraucot Serbijā, Kosovas iedzīvotājiem bija jāmaina auto numurzīmes pret īslaicīgi lietojamām. Tagad Kosova ieviesusi tādu pašu praksi. Serbija to jau nosaukusi par kriminālu rīcību.

Kosovā arī dažādas provokācijas – dedzināti valdības kabineti, vienā pat iemestas divas granātas. Tās gan nesprāga. Reģionā pēdējās dienās uzturējās Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena, kura pavēstīja par sarunvedēju panākumiem.

 Urzula fon der Leiena, Eiropas Komisijas prezidente

“Esmu ļoti gandarīta par labajām ziņām, ko dzirdu Briselē. Es jau runāju ar prezidentu Vučiču un premjeru Albinu Kurti – tas ir pozitīvi, ka viņiem izdevies panākt atrisinājumu saspīlējumam Kosovas ziemeļos. Tas arī iekļauj darbu ilgtspējīgam risinājumam, ļaujot brīvu kustību abās pusēs.”

Darījums paredz, ka no nedēļas nogales cilvēkiem, kas dodas pāri robežai, no abām pusēm uz numurzīmes būs jālīmē īpašas uzlīmes. Kosovas specvienību vietā patrulēs NATO vienības.

Serbija gan klusē par plašāku virzību uz attiecību uzlabošanu – novērsts vien šis konflikts.

Belgrada Kosovu uzskata par savu provinci un neatzīst to par neatkarīgu valsti. Pagaidām nav nekādu signālu, ka tas tuvākajā laikā varētu mainīties.

Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena Balkānos ieradusies pirms lielā Balkānu samita, kas notiks nākamnedēļ Slovēnijā – tur liela daļa sarunu būs par nākotni un valstu izredzēm tikt uzņemtām Eiropas Savienībā. Lai gan daudzām ir ambīcijas, tomēr šādi konflikti, korupcija un nesakārtoti tiesību jautājumi ļoti bremzē sarunas.

0 Komentāru