Šekspīra cienīga šķiršanās drāma! Kurš tad uzvarēja referenduma naktī?

0 Komentāru
Šekspīra cienīga šķiršanās drāma! Kurš tad uzvarēja referenduma naktī?
FOTO: SCANPIX

23-24.jūnija nakts ieies vēsturē, ar iespējams dramatiskāko balsu skaitīšanu un tam sekojošām konsekvencēm. Ik pāris stundu informācijai ienākot no vēlēšanu apgabaliem, rezultāts turpināja rotēt ap 50% asi – līdz Jāņu rītā varam būt droši – 52% vēlētāju ir lēmumuši, ka viņu karalistei ir jāiet izstāšanās no Eiropas Savienības ceļu, no Lielbritānijas ziņo ārpolitikas eksperts, LNT raidījuma 900 Sekundes moderators Mārtiņš Daugulis. 

UKIP līderi svin uzvaru, Kamerona tikko paziņojis par atkāpšanos, jo balsojums par izstāšanos ir tiešs balsojums pret Lielbritānijas valdību. Vienlaikus mārciņa piedzīvojusi straujāko kritumu kopš 1985.gada – proti šajā rītā 12% kritumu, bet apakšējā līnija vēl neesot sasniegta.

Tomēr, ņemot vērā, ka viena puse ir uzvarējusi – kurš tad uzvarēja?

Šobrīd pavisam droši var izveidot vēlētāja profilu, balstoties uz rezultātiem un apgabalu demogrāfiju. Lietojot sporta terminoloģiju un cilvēcisko aspektu, iespējams izvirzīt šādus balsotāju pretmetus:

  • Augtsākās izglītības rezidenti pret vidējās un bezizglītības rezidentiem –  0:1
  • Vidēju/augstu ienākumu rezidenti pret zemu ienākumu rezidentiem – 1:1
  • Rezidenti dzimuši ārpus Lielbritānijas pret ”vietējiem” – 0:1

Savdabīgi, ka ienākumu grupās Brexit atbalstītāji un pretinieki sadalās apmēram 50:50, taču referenduma naktī aktīvāki izrādījušies tie abu ienākumu grupās, kas atbalsta izstašanos.

Naidžels Faražs, UKIP līderis,  jau nodēvējs Brexit par strādnieku šķiras uzvaru. Skatoties uz vēlētāju demogrāfiju viņam var piekrist. Taču ar būtisku piebildi – arī ”strādnieku šķiras” vidū ir apmēram 40%, kas atbalstīja britu palikšanu Eiropas Savienībā – tāpēc jābūt uzmanīgiem ar ”tautas dalīšanu” arī pēc referenduma, kaut arī tas būs visu politisko partiju interesēs. Galu galā, uzvara izrauta tikai ar 4% starpību, kas nozīmē, ka britu nacionālajā politikā, it īpaši ja apstiprināsies drūmās prognozes par Lielbritānijas ekonomikas izaugsmi pēc izstāšanās, pro-eiropeisks sentiments būs vienmēr līdzās esošs.

Tas nozīmē, ka nekādas ārkārtīgi straujas kustības politikā netiks veiktas arī dekonstruējot Lielbritānijas dalību ES. Visticamāk ”klusā revolūcija” uzplauka šonakt un palēnām sāks izplēnēt pazūdot juridiskās finesēs, bilaterālos līgumos un jaunos tirdzniecības nolīgumos. Viss process var aizņemt 2 gadus, lai Lielbritāniju noliktu ”pa pusei iekšā, pa pusei ārā”,  bet, zinot, ka šis process ir nepieredzēts, var arī ievilkties ilgāk. Līdzībās ar laulību runājot, Lielbritānija šonakt paziņoja, ka grib šķirties, bet šķiršanās process var ilgt gadiem, ja abas puses uzkrājušas aizvainojumu.

Un aizvainojums ir – Donalds Tusks, Eiropadomes prezidents, savā rīta uzrunā norādīja, ka tika cerēts uz citu iznākumu, un neņemas paraedzēt konsekvences, it īpaši Lielbritānijai, Domājams abās nometnēs uz laiku ieslēgsies režīms uz visiem notikumiem reaģēt: ”Redziet, mēs taču teicām!” veidā, kas nav tas veselīgākais, jo mērķis pašlaik ir sakārtot jaunās attiecības, iegūt stabiltāti un saprotamu plānu, kas notiks tālāk.

Plāns, skaidrība un caur to arī stabilitāte ir tas, kas pašlaik tiek sagaidīts no visām iesaistītajām amatpersonām. Šajā demokrātijas izpausmē – referendumā, runājot, UKIP līdera vārdiem, uzvarēja vienkāršā tauta. Uzvarētājus netiesā. Līdz ar to, valdībai, politiķiem un Eiropas Savienībai jāsāk strādāt jaunā režīmā, ņemot vērā, ka saulgrieži atnesuši tiešām jaunu pagriezienu Eiropas vēsturē.
0 Komentāru