Sausuma piemeklētajā Paranas upē Dienvidamerikā – zemākais ūdens līmenis 77 gadu laikā

0 Komentāru
Sausuma piemeklētajā Paranas upē Dienvidamerikā – zemākais ūdens līmenis 77 gadu laikā
REUTERS/SCANPIX

Paranas upes, kas ir otra garākā upe Dienvidamerikā aiz Amazones, ūdens līmenis ir sasniedzis zemāko atzīmi kopš 1944. gada, vēsta “CNN”.

Upe ir ir ne tikai nozīmīgs komerciālās kuģošanas un zvejas punkts, bet arī nodrošina dzeramo ūdeni 40 miljoniem cilvēku.

Sausums reģionā nozīmē, ka ūdens līmenis ir pazeminājies tik zemu, ka ir apdraudēta zvejnieku iztika.

Vides aizstāvji baidās, ka sausumu ir pastiprinājusi mežu izciršana un klimata pārmaiņas.

Parana ir 4880 kilometrus gara un plūst uz dienvidiem no Brazīlijas dienvidaustrumiem caur Paragvaju un Argentīnu. Tā saplūst ar Paragvajas un Urugvajas upēm, veidojot Río de la Plata baseinu.

Parana ir lielākā, bioloģiski daudzveidīgākā un vissvarīgākā sociāli produktīvā mitrāja Argentīnā, ziņu aģentūrai “AFP” sacīja ģeologs Karloss Ramoness.

Brazīlijas dienvidos, kur atrodas Paranas avots, trīs gadus nokrišņu daudzums ir bijis zemāks par vidējo. Tā rezultātā Paranas plūsmas ātrums ir samazinājies no vidēji 17 000 kubikmetru sekundē līdz tikai 6200.

Zemais ūdens līmenis rada problēmas enerģijas ražošanai, jo hidroelektrostacija, kas aptver Paranas upi starp Argentīnu un Paragvaju, darbojas tikai 50%apmērā. Tas arī apgrūtina preču pārvadāšanu ar kuģiem, kas nespēj pilnībā uzkrauties, ja tie uzskrien uz sēkļa.

Parana ir galvenais ūdensceļš graudu pārvadāšanai, un situācija liek eksportētājiem apsvērt iespēju izmantot sauszemes ceļus.

Sinoptiķi saka, ka sausums varētu ilgt līdz 2022. gadam.

0 Komentāru