Saltas naktis un elektrības trūkums! Ekskluzīva reportāža no bēgļu nometnes Grieķijā

1 komentārs
Saltas naktis un elektrības trūkums! Ekskluzīva reportāža no bēgļu nometnes Grieķijā
FOTO: Monta Jakovela, TV3 Ziņas

Kamēr Latvija tikai gatavojas patvēruma meklētāju uzņemšanai, Eiropā ir vietas, kur bēgļi ik dienu ieplūst straumēm. Viens no šādiem karstajiem punktiem ir Lesbas sala, Grieķijā. Pēc vairāku nedēļu garas sarakstes ar Grieķijas varas iestādēm TV3 Ziņas saņēma atļauju filmēšanai vienā no lielākajām bēgļu nometnēm uz Lesbas salas – Karatepē.

Taču arī fiziski caurlaižu iegūšana nebija viegla, TV3 filmēšanas grupa tika sūtīta no viena kabineta uz otru, līdz tika iegūtas atļaujas iekļūt nometnē.

Beigās gan strikti tika piebilsts, – kad būsit pie ieejas nometnē, zvaniet tās vadītājam Stavram Mirojanim. Ja viņš atbild, ka nevar pašreiz jūs uzņemt, brauciet atkal citu dienu.

”Mums paveicās, jo nometnes vadītājs bija uz vietas un ielaida Karatapes teritorijā.  Šajā nometnē uzturas tikai ģimenes ar bērniem, lielākoties no Sīrijas. Taču sastopamas arī ģimenes no Irākas. Kopumā šeit paliek ap tūkstoš cilvēkiem. Tie mitinās ANO bēgļu aģentūras sagādātajās mobilajās teltīs, katrā no tām dzīvo līdz desmit cilvēkiem,” stāsta TV3 Ziņu žurnāliste Monta Jakovela.

Foto

Lai arī bēgļiem ir izdalītas segas, guļammaisi un paliktņi, tomēr sievietes atzīst, ka pa naktīm salstot. Viņas arī uztraucas par mazo bērnu veselību, lai tie nesaslimstu. Taču kopumā bēgļi stāsta, ka nometnē pietiek gan dzeramā ūdens, gan pārtikas.
Vienīgais, par ko patvēruma meklētāji sūdzas, ir elektrības trūkums, precīzāk – trūkst pieejas elektrībai. Tādēļ cilvēki bariņos pulcējas pie vienas no vietām, kur izvilkts pagarinātājs, tajos sasprausti tālruņu lādētāji. Tā kā cilvēki šeit uzturas vairākas dienas vai pat nedēļas, viņi savas izmazgātās drēbes žāvē olīvkoku zaros.
Arī paši sildās, sēžot saulītē. Interesanti, ka nometnē ik pa laikam ierodas arī brīvprātīgie klauni – viņi izklaidē bērnus, kuriem nometnē īsti nav ko darīt, kā vien, piemēram, rāpties kokos.
Taču ANO sarūpētās mājiņas Karatepē ir vien nepilnu mēnesi, pirms tam bēgļus izmitināja milzīgās teltīs.  Tās vēl nav nojauktas, taču nometnes vadītājs stāsta, ka vairs tās netiks izmantotas, jo nevar nodrošināt pienācīgus, cilvēka cienīgus uzturēšanās apstākļus.
Tās uzslēja oktobra beigās, kad nometnē, kuras patiesā kapacitāte ir vien 1500 cilvēku, nācās izmitināt ap četriem tūkstošiem bēgļu. Pārapdzīvotības un netīrības dēļ šeit izplatījās kašķis. Taču šis laiks, kad salā vidēji dienas laikā ierodas ap tūkstoš cilvēku, nevis trīs tūkstoši, kā tas bija novembrī, dod atelpu nometnes darbiniekiem.
Viņi labiekārto teritoriju, jo zina, ka milzīgā bēgļu plūsma var atjaunoties jebkurā brīdī, taču, visticamāk, tas notikšot februārī, kad jūra kļūs mierīgāka un cilvēki daudz lielākos baros ar laivām mēros ceļu uz Lesbas salu.

Vairāk skaties TV3 Ziņās šovakar plkst. 19.00!