Salauztas dzīves un psiholoģiska trauma uz visu mūžu: Mariupole atgūstas no Krievijas īstenotās agresijas

5 komentāri
Salauztas dzīves un psiholoģiska trauma uz visu mūžu: Mariupole atgūstas no Krievijas īstenotās agresijas
AFP/SCANPIX

LNT Ziņas reportāžā no Mariopoles skaidroja, kāda situācija piecus gadus pēc pilsētas atbrīvošanas no prokrieviskajiem separātistiem šodien ir reģionā, kuru joprojām Kerčas šaurumā turpina uzraudzīt Krievijas karakuģi, bet pārdesmit kilometru attālumā notiek karadarbība.

Aculiecinieka filmētie kadri sniedz ieskatu, ko 2015. gada janvārī piedzīvoja Mariupoles iedzīvotāji. Gatavojoties Krievijas finansēto spēku iebrukumam, vietējie iedzīvotāji un Ukrainas armijas karavīri Mariupolē jau būvēja nocietinājumus un raka aizsarggrāvjus. Tomēr tas neatturēja centienus okupēt šo Ukrainas reģionu.

Izmantojot mīnmetēju iekārtas “Grad”, prokrieviskie separātisti vairākkārt apšaudīja pilsētas dzīvojamos rajonus un stratēģiski svarīgus objektus. Nežēlīgās kaujās tika nogalināti simtiem Ukrainas karavīru un mierīgo iedzīvotāju, bet vēl vairāk tika ievainoti.

Šodien pilsēta turpina atgūties no kara atstātās postažas, Mariopolē pamazām tiek atjaunotas ielas, atjaunotas iznīcinātās ēkas. Arī iedzīvotāji vairs nebaidās iziet no mājām.

“Kad viņi atkāpās pilsētā viss bija izpostīts, ielas sabombardētas, mājas apšaudītas, nebija neviena gaismekļa, viss bija izpostīts un mums bija ļoti grūti cilvēkos ieviest atkal uzticību, ka viņi var iziet uz ielas, ka viņiem nav jābaidās, tagad jau ir krietni labāk, bet kas būs rīt – nezinu,” saka Mariupoles mēra vietnieks Koguts Mihailo.

Salauztas dzīves un psiholoģiska trauma uz visu mūžu – tā piedzīvoto LNT Ziņām raksturo Mariupolē sastaptie vietējie iedzīvotāji.

“Es dzīvoju otrajā kāpņu telpā, bet pirmā kāpņu telpa tika apšaudīta, ar ieročiem, ar mīnām, līdz trešajam stāvam viss tika nobombardēts. Man virtuvē trāpīja mīna, meita – ar visu to, ka viņai ir bijušas dažādas rehabilitācijas, ar zirgiem, delfīniem, psihiatriem – viņa joprojām nespēj atgūties,” stāsta Mariupoles iedzīvotāja Larisa.

“Atbrauca, visu izbombardēja un aizbrauca, es biju tur tālāk aiz prokuratūras ēkas, to arī nobombardēja,” atceras Mariupoles iedzīvotājs Viktors.

“Katrs cilvēks to izjuta uz savas ādas, ja jūs prasāt par sajūtām tad iedomājieties pašu sliktāko kas var notikt un pareiziniet ar desmit – tik briesmīgi šeit viss notika. Jūs iedomājaties situāciju – atnāk vīrietis pie tevis mājās pasaka, ka viņš ir krievu oficieris un tagad te dzīvos,” norāda Mariupoles iedzīvotājs Jevgāņijs.

“Smagi, joprojām raustāmies no katra trokšņa, no katra klauvējiena,” atzīst Mariupoles iedzīvotāja Svetlana.

Doņeckas apgabala centrālo policijas iecirkni 2014. gada 9. maijā sagrāba bruņotie grupējumi kā rezultātā vismaz divdesmit policisti tika nogalināti, bet vēl vairāki desmiti cilvēku ievainoti.

Par nepilnu gadu ilgo karadarbību ar šausmām LNT Ziņām stāsta arī Mariupoles slimnīcas galvenais ārsts Sergejs Jevgeņevičs. Šī medicīnas iestāde bija vienīgā, kurā tika sniegta palīdzība karā ievainotajiem. Okupētajās teritorijās ārstēšanu drīkstēja nodrošināt tikai Kremļa sponsorētajiem separātistiem.

“Šeit bija vienīgas centrs, kur tika uzņemti karā ievainotie cilvēki – gan karavīri, gan mierīgie iedzīvotāji. Strādājām kopā ar kara ārstiem diennakts laikā šeit tika ievesti 40 līdz 50 cilvēki, lielākoties ar traumām kas gūtas mīnu sprādzienos, apšaudēs. Mēs izoperējām vairāk nekā 3500 ievainotos, tas ir ļoti liels skaits, mēs izglābām daudzus, bet jūs saprotiet, ka apmēram tik pat lielam skaitam cilvēku mēs nespējām palīdzēt. Bija ļoti daudz nāves,” teic Mariupoles slimnīcas galvenais ārsts.

Lai gan aktīva karadarbība Mariopolē tagad nenotiek Jevgeņevičs norāda, ka pārdesmit kilometrus no pilsētas kaujas turpinās: “Mariuopolē paadām ir mierīgi es jau vairāk nekā nedēļu neesmu dzirdējis sprādzienus. (LNT: Nedēļa tas ir mierīgi?) Nedēļa, tas ir daudz, jo kad mums te virs galvām lidoja lodes katru dienu, tad bija pavisam slikti. Tagad mierīgi var staigāt pa ielām.  Kas būs rīt, es nezinu, ne vienmēr viss notiek tā kā mēs vēlētos un mums te ir pārāk daudz ārējo spēku, kas cenšas uzspiest savu politiku un tā ir liela nelaime.”

Vietējie iedzīvotāji LNT Ziņām stāsta, ka sabiedrība nav mierā ar Ukrainas valdības pasīvajiem centieniem situāciju valstī uzlabot.

“Liela daļa cilvēku ir noskaņoti negatīvi par to, kas notiek valstī un mūsu priekšstāvji nevēlas iet uz nekādu kompromisu, lai izbeigtu karu. Man ir pilnīgi vienalga kāda valodā man pateiks ka karš ir beidzies – krievu, ukraiņu vai angļu – lai tikai pasaka,” atzīst Larisa.

Mariupolē pirms karadarbības dzīvoja vairāk ka miljons iedzīvotāju. Pēc karadarbības iedzīvotāju skaits sarucis līdz aptuveni 500 000. Pilsēta atrodas stratēģiski svarīgā vietā starp teroristu kontrolētajiem Ukrainas austrumiem un Krievijas anektēto Krimu. Tāpēc arī šodien Krievija turpina bloķēt Ukrainas kuģu kustību Kerčas šaurumā.