Sākas pastiprinātas pārbaudes uz Šengenas ārējās robežas

Komentāri

Dodoties ārpus Eiropas Savienības robežām, ceļotājiem turpmāk jārēķinās ar stingrākām dokumentu kontrolēm. No šodienas spēkā stājas grozījumi Šengenas Robežu kodeksā, ar ko turpmāk teroristus meklēs ne vien trešo valstu pilsoņu, bet arī eiropiešu vidū. Robežsardze gan ziņo, ka rindas pastiprināto pārbaužu dēļ neveidojas.

2015. bija pavērsiena gads, kad Eiropai nācās pamosties jaunā – terorisma realitātē. Tas strauji pavirzīja vairākas likumdošanas iniciatīvas, kas citkārt nīkuļoja, jo šķita liekas.

Aizdomās par to, ka teroristu grupējumiem izdevies savervēt lielu skaitu eiropiešu, Eiropas Komisija rosināja stingrāk kontrolēt arī savus pilsoņus. Grozīts Šengenas Robežu kodekss, kas cilvēkiem nozīmē, ka jau no šodienas, līdzīgi kā trešo valstu pilsoņus, arī eiropiešus sāk pārbaudīt Interpola un citās datu bāzēs, tai skaitā – vai dokumenti nav tikuši zagti vai nozaudēti. Mērķis viens – pārliecināties, ka persona nerada draudus drošībai.

Latvija ir Šengenas ārējā robeža, tāpēc izmaiņas izjūt vairāk nekā citas dalībvalstis. Bet, tā kā Latvijas pilsoņiem ir biometriskās pases, robežsargiem tas kontroli būtiski atvieglo. Tiek lēsts, ka viena dokumenta skenēšana neaizņem vairāk par 10 sekundēm, tāpēc lielu kavēšanos jaunās pārbaudes nerada.

Arī uz Krievijas un Baltkrievijas robežām problēmu šodien nebija – datorizētā pārbaude rindas neradīja.

Lasi vēl