Sāk ar skolām, baznīcām, āra sporta kompleksiem un grāmatu veikaliem. Eiropa lēnām atceļ ierobežojumus

Pievienot komentāru
Sāk ar skolām, baznīcām, āra sporta kompleksiem un grāmatu veikaliem. Eiropa lēnām atceļ ierobežojumus
IMAGO IMAGES / SCANPIX

Kamēr Latvijā vēl tikai spriež par dažādu ar Covid-19 saistīto ierobežojumu atcelšanu, citas Eiropas valstis jau spērušas pirmos soļus, atverot skolas un atsevišķas iestādes. Izdevums ”Time” apskatījis, ar ko dažādas Eiropas valstis sāk, ierobežojumus atceļot.

Covid-19 krīze ir smagi skārusi visas pasaules valstis – vairāk nekā 2 miljoni ir inficēti, bet vairāk nekā 100 tūkstoši miruši.

Lielākā daļa valstu Eiropā marta laikā ieviesa dažādus ierobežojumus, slēdzot uzņēmumus un skolas un liekot cilvēkiem palikt mājās.

Infekcijas izplatībai Eiropā mazinoties, daudzās valstīs lēnām tiek atcelti ierobežojumi. Tiesa, veselības eksperti brīdina, – dzīve vēl tik drīz neatgriezīsies normālās sliedēs.

”Nav ātra ceļa, kā atgriezties normālā ikdienā,” brīdinājis Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Eiropas reģiona direktors Hanss Kluge. “Mēs nedrīkstam zaudēt modrību.”

PVO iesaka visām valstīm, atceļot ierobežojumus, ievērot sešus nosacījumus: Covid-19 izplatībai joprojām jābūt kontrolētai; veselības aprūpes sistēmām jābūt spējīgām atklāt, pārbaudīt, izsekot un izolēt potenciālos pārnēsātājus; īpaši jāuzmana pret vīrusu jutīgākās sociālās grupas; skolās un darbavietās jābūt ieviestiem preventīviem pasākumiem; sabiedrībai jābūt gatavai turpināt darboties, ievērojot jaunus, stingrus nosacījumus, kā sociālā distancēšanās.

To visu ievērojot, dažas Eiropas valstis jau izstrādājušas plānus, kā sākt ierobežojumu atcelšanu. Lūk, dažu valstu piemēri.

Itālija sāk ar grāmatnīcu atvēršanu

Itālija, kura ir viena no slimības vissmagāk skartajām valstīm, 14. aprīlī atcēla dažus ierobežojumus.

Pēc pilnīgas karantīnas valstī atļauts atvērt dažas iestādes, piemēram, grāmatnīcas un bērnu apģērbu veikalus, taču tajos darbojas stingri noteikumi, piemēram, klientiem jāvalkā aizsargmaskas un cimdi, veikali divas reizes dienā tiek dezinficēti.

Itālijas valdība nav norādījusi, pēc kādiem principiem tā izvēlējās dažus uzņēmumus, no kuriem atsākt darbību, taču kultūras ministrs izteicies, ka grāmatas jāuzskata par ”būtisku preci” krīzes laikā, tāpēc grāmatnīcas tiek atvērtas kā pirmās.

Francija plāno atvērt skolas

Francija ir pagarinājusi ierobežojumus vēl par četrām nedēļām, bet plāno lēnām atjaunot skolu darbību no 11. maija. Pēc šā datuma restorāni paliks slēgti, festivāli būs aizliegti vismaz līdz jūlija vidum.

“Vienpadsmitā maija diena būs jauna posma sākums,” izteicies Francijas prezidents Emanuels Makrons. Viņš paziņojis, ka turpmākie noteikumi izrietēs no pirmajiem rezultātiem.

Francijā kopš 17. marta cilvēkiem atļauts atstāt savas mājas tikai, lai pavingrotu, kā arī pirmās nepieciešamības preču un medikamentu saņemšanai.

Lai arī nesen reģistrēto gadījumu skaits ir palēninājies, Makrons savā uzrunā atzīmēja, ka ”epidēmija netiek kontrolēta”.

Vācija atvērs skolas, pulcēšanās aizliegta visu vasaru

Vācijā, sākot no 4. maija, skolēni pakāpeniski atgriezīsies skolā, un dažus veikalus atļaus atvērt, taču joprojām būs jāievēro sociālā distancēšanās.

Lielas pulcēšanās tomēr būs aizliegtas līdz augusta beigām.

“Mums jārīkojas ļoti piesardzīgi,” žurnālistiem izteikusies Angela Merkele. Viņa piebildusi, ka Vācija ”staigā pa plānu ledu”.

Spānija atļauj atgriezties darbā atsevišķu jomu pārstāvjiem

Pagājušonedēļ jau 300 000 darbinieku Madrides reģionā atļauts atgriezties darbā – lielākoties tie ir ar celtniecību saistītās sfērās un ražošanā strādājošie. Policija nogādājusi vairāk nekā 10 miljonus sejas masku tām personām, kuras atgriežas darbā.

Spānijā ārkārtējās situācijas ierobežojumi spēkā no 15. marta.

Valsti vīruss skāris ļoti smagi un par ierobežojumu atcelšanu ir nopietnas diskusijas.

Veselības ministrs Salvadors Illa izteicies, ka ierobežojumu atcelšana attiecas uz ”ļoti ierobežotu skaitu nozaru”.

Valdības lēmumu kritizē tādi reģionālie politiķi kā Katalonijas reģionālais prezidents Kims Torra, kurš sacījis, ka ierobežojumu mīkstināšana ir ”bezatbildīga”.

Austrija atver dārzkopības preču veikalus

Austrijā atļauts atvērt dārzkopības preču veikalus un nelielus veikaliņus, taču klientiem ir jāturpina distancēties, viņiem ir jāvalkā maskas.

Pēc Itālijas Austrija bija pirmā Eiropas valsts, kura ieviesa stingrus ierobežojumus. Tagad tā ir viena no pirmajām Eiropas valstīm, kura tos atceļ.

Valdība apgalvo, ka infekcijas līkne mazinās un valsts plāno lēnām atcelt ierobežojumus.

Dānijā atver skolas un baznīcas

Dānijā pulcēšanās tika aizliegta 12. martā, bet nu situācija valstī uzlabojusies, un sākta ierobežojumu atcelšana.

Bērni ir atgriezušies skolās, un pagājušajā nedēļas nogalē dažas baznīcas tika atvērtas Lieldienu dievkalpojumiem. Visas lielās pulcēšanās un festivāli tomēr tiek atcelti līdz augusta beigām.

Norvēģija sāk ar mācību iestādēm

Norvēģijas premjerministre Erna Sūlberga paziņojusi, ka no 20. aprīļa lēnām tiks atcelti ierobežojošie pasākumi, un tiks sākts ar to, ka bērni atgriezīsies skolā. “Mēs vēlamies, lai visi, kuri mācās, atgrieztos skolās vēl pirms vasaras,” viņa sacīja.

Čehija ļauj sportot āra kompleksos un atpūsties āra terasēs

Kad Covid-19 uzliesmojums skāra Eiropu, Čehijas nekavējoties ieviesa stingrus ierobežojumus, 14. martā izsludinot ārkārtas stāvokli. Iedzīvotājiem, izejot no mājām, bija jāsedz sejas, un valsts ieviesa ceļošanas ierobežojumus.

Tagad valdība atceļ šos pasākumus. Veikali un āra sporta kompleksi ir atkārtoti atvērti, un bērni lēnām atgriezīsies skolās, lai gan vidusskolas, iespējams, paliks slēgtas līdz 1. septembrim.

Laikā līdz 25. maijam atļauju atkal strādāt saņems restorāni, krodziņi un dzērienu veikali ar āra terasēm un iekšpagalmiem, kā arī atvērti būs saloni un galerijas.

Līdz 8. jūnijam tiks izdota atļauja atkal darboties visiem mazumtirdzniecības veikaliem.