Saistībā ar Lietuvas nostāju Taivānas jautājumā Ķīna atsauc vēstnieku Viļņā

0 Komentāru
Saistībā ar Lietuvas nostāju Taivānas jautājumā Ķīna atsauc vēstnieku Viļņā
EPA/SCNAPIX

Ķīna otrdien informējusi Lietuvu, ka atsauc uz konsultācijām savu vēstnieku Viļņā, pamatojot šo lēmumu ar Lietuvas nostāju attiecībā pret Taivānu, paziņojusi Lietuvas Ārlietu ministrija.

Vienlaikus Ķīna ieteikusi atsaukt uz konsultācijām arī Lietuvas vēstnieku Pekinā.

“Lietuvas Ārlietu ministrija pauž nožēlu par šo Ķīnas soli un vēlreiz uzsver, ka, respektējot vienas Ķīnas principu, ir noskaņota attīstīt abpusēji izdevīgas saites ar Taivānu tāpat kā daudzas citas Eiropas Savienības un pasaules valstis,” norādīts ministrijas izplatītajā paziņojumā.

Kā ziņots, Taivāna pirms dažām nedēļām pavēstīja, ka veidos pārstāvniecību Lietuvā, kas varētu sākt darbu jau šovasar, savukārt Lietuvas valdība martā atklāja, ka plāno atklāt biznesa pārstāvniecību Taivānā.

Lietuvas Ārlietu ministrija iepriekš uzsvērusi, ka Lietuva ir ieinteresēta attīstīt sadarbību ar Taivānu dažādās jomās, lielāko uzmanību veltot ekonomisko saišu attīstīšanai un kultūras apmaiņai, tikmēr Taivānas vadības pārstāvji Lietuvu raksturojuši kā labu partneri.

Lietuvas politikas, zinātnes un kultūras aprindu pārstāvji šogad nodibināja sabiedrisko organizāciju “Lietuvas – Taivānas forums”, kuras mērķis ir padziļināt Lietuvas un Taivānas sadarbību dažādās jomās, tostarp ekonomiskās, zinātnes, kultūras un politiskās saiknes.

Maijā Lietuva pavēstīja, ka izstājas no Ķīnai nozīmīgā ekonomiskās un politiskās sadarbības formāta 17+1, kurā piedalās galvenokārt Viduseiropas un Austrumeiropas valstis, jo uzskata to par šķeltniecisku.

Šie soļi izraisījuši Pekinas neapmierinātību.

Lietuva arī ziedojusi Taivānai Covid-19 vakcīnas, ar šo soli izpelnoties taivāniešu atzinību.

Taivāna un kontinentālā Ķīna tiek pārvaldītas atsevišķi, kopš 1949.gadā šajā salā patvērās pilsoņkarā sakautā Ķīnas Republikas nacionālistu valdība, bet komunistu ieņemtajā Ķīnas kontinentālajā daļā tika proklamēta Ķīnas Tautas Republika.

Pekinas valdība uzskata Taivānu par savas teritorijas daļu, cenšas izolēt to pasaules arēnā un nepieļaut vārda “Taivāna” lietošanu. Ķīnas Republiku, kurā ir 23 miljoni iedzīvotāju, oficiāli atzinušas tikai 15 pasaules valstis, kuru skaitā Lietuvas nav, taču Taivāna uztur attiecības ar desmitiem valstu, veidojot tajās savas pārstāvniecības.

0 Komentāru