Saindētais spiegs: pieaug saspīlējums starp Lielbritāniju un Krieviju

7 komentāri
Saindētais spiegs: pieaug saspīlējums starp Lielbritāniju un Krieviju
Fotokolāža: EPA / Reuters / LETA

Pēc Lielbritānijas premjerministres Terēzas Mejas pirmdienas paziņojuma, ka par bijušā Krievijas dubultaģenta Sergeja Skripaļa un viņa meitas saindēšanu Anglijā, “ļoti iespējams”, ir atbildīga Krievija, briti aktīvi meklē sev sabiedroto atbalstu un gatavojas stingrai atbildes reakcijai.

Briti notikušo traktē kā uzbrukumu ar ķīmiskajiem ieročiem un līdz šīsdienas pusnaktij gaida Krievijas paskaidrojumus. Maskava gan sadarboties negrasās un šo skandālu sauc par rusofobijas izpausmi.

Apvienotās Karalistes premjerministre pirmdien atskaitījās parlamentam par Skripaļa saindēšanas lietu.

Uzbrukumā izmantotā ķimikālija identificēta kā nervus paralizējošo vielu grupā “Novičok” ietilpstoša substance, kas izstrādāta Padomju savienībā Aukstā kara beigās.

“Novičok” ķimikālijas esot ar lēnāku iedarbību un letālākas nekā citas līdzīgas vielas, piemēram, sarīns.

“Ir tikai divi izskaidrojumi tam, kas notika Solsberi 4. martā. Tā bijā tieša Krievijas rīcība pret mūsu valsti vai arī Krievija zaudēja kontroli pār šo nervus paralizējošo vielu un pieļāva, ka tā nonāk citu cilvēku rokās,” sacīja Meja.

Apvienotā Karaliste ir pieprasījusi Maskavai skaidrojumu par notikušo un devusi laiku atbildei līdz šodienas beigām.

“Mums ir jābūt gataviem stingriem mēriem. Trešdien mēs detalizēti analizēsim Krievijas atbildi. Ja ticama izskaidrojuma nebūs, mēs uzskatīsim, ka šī ir pretlikumīga spēka pielietošana no Krievijas pret Apvienoto Karalisti. Un es šeit atgriezīšos un izklāstīšu mērus, kurus pieņemsim,” turpina Meja.

Britu mediji vēsta, ka Apvienotā Karaliste varētu izraidīt Krievijas diplomātus un anulēt vīzas Kremlim pietuvinātiem cilvēkiem.

Gatavojoties atbildes reakcijai, briti cenšas iegūt starptautisku atbalstu. Lielbritānijas ārlietu ministrs Boriss Džonsons izteicies, ka solidaritāti izrādījuši Francijas, Vācijas līderi. Pirms atlaišanas Džonsons paguvis aprunāties arī ar ASV valsts sekretāru Reksu Tillersonu, kurš Krievijas praksi izmantot ķīmiskos ieročus kā Sīrijā, tā Lielbritānijā esot nodēvējis par pilnīgi nepieņemamu.

“No mūsu draugiem un partneriem visā pasaulē sadzirdam pārliecību, ka Krievija virzās nepareizā virzienā un patlaban ir svarīgi stāvēt plecu pie pleca ar Apvienoto Karalisti,” uzskata Džonsons.

Krievija noliedz savu vainu Skripaļa saindēšanā un atteikusies sadarboties ar britiem, kamēr nav saņēmusi paraugus no vielas, kas izmantota uzbrukumā.

“Pirms uzstādīt ultimātus, ka mums jāatbild 24 stundu laikā, Lielbritānijai vajadzētu sākt rīkoties atbilstoši starptautiskajiem likumiem, šajā gadījumā – Ķīmisko Ieroču konvencijai,” komentē Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs.

Vienlaikus turpinās plašāka notikušā izmeklēšana, un britu armija vakar bija norīkota aizvākt aizdomīga skata automašīnu Solsberi pievārtē. Savukārt pilsētā vairāki objekti ap negadījuma vietu joprojām ir norobežoti.

Jāpiebilst, ka Skripaļs un viņa meita joprojām ir atrodas kritiskā stāvoklī slimnīcā.

7 komentāri