Saasinās ASV un Turcijas attiecības aizsardzības jomā

3 komentāri
Saasinās ASV un Turcijas attiecības aizsardzības jomā
EPA/SCANPIX

Amerikas Savienotās Valstis lēmušas, ka skandalozais Turcijas lēmums – iegādāties Krievijas zenītraķešu kompleksus “S-400” – liedz valstij piedalīties ASV ražoto iznīcinātāju “F-35” programmā.

Atbildīgās amatpersonas akcentē, ka Turcijas lēmums iegādāties krievu zenītraķetes apdraud arī NATO dalībvalstu savstarpējo apņemšanos atbrīvoties no Krievijas apbruņojuma sistēmām. Turklāt Krievijā ražotā tehnika varot būt kā aizsegs izlūkošanas operācijām, piemēram, par moderno “F-35” iznīcinātāju iespējām un uzbūvi.

“Turcijas solim, iegādājoties raķešu kompleksus, būs slikta ietekme uz aliansi. Par spīti valsts lēmumam, starptautiskā iznīcinātāju programma saglabā savu spēku. Turcija arī paliek kā tuvs un spēcīgs NATO sabiedrotais, un mēs godājam pienākumu aizsargāt sabiedrotos,” norādīja Pentagona pārstāve Ellena Lorda.

Iepriekš ASV deva Turcijai laiku līdz 31. jūlijam atcelt “S-400” iepirkumu, pretējā gadījumā draudot ar sankcijām. Tas būtu jauns zemākais punkts abu valstu attiecībās.

Pērn Savienotās Valstis jau noteica sankcijas Ankarai par garīdznieka aizturēšanu, kā rezultātā strauji kritās Turcijas liras vērtība.

Darījums ar Krieviju ir pirmā reize, kad Krievijas tehnoloģijas iepērk kāda NATO dalībvalsts. Tas ir raisījis bažas, ka Turcija arvien vairāk tuvojas Krievijas ietekmes sfērai.

Neoficiāli izskanējis, ka “S-400” piegādes darījuma summa pārsniedz divus miljardus ASV dolāru. Turcija gan uzsver, ka katra valsts pati var noteikt, kādu militāru tehniku tā iegādājas.