1 komentārs
Saakašvili: Baltijai nav tādu stratēģisko priekšrocību kā milzīgajai Ukrainai
(Foto: LETA)

Baltijas valstu aizsardzības līnija šobrīd atrodas Ukrainā, savukārt iespējamā kara gadījumā pašām Baltijas valstīm nav tādu stratēģisko priekšrocību kā milzīgajai Ukrainai, uzskata bijušais Gruzijas prezidents Mihails Saakašvili.

“Ukraina ir milzīga valsts, kurai piemīt liels stratēģiskais dziļums (attālums no frontes līnijas līdz vitāli svarīgajiem centriem un resursiem, telpa karaspēka atvilkšanai, droša aizmugure). Lai ar to karotu, patiešām vajag daudz karavīru. Baltijas valstīm šo priekšrocību nav,” viņa sacīto otrdien citē portāls “Delfi.lt”.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

“Atceros savu pēdējo sarunu ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu 2004. gada februārī, kad viņš sacīja, ka Baltijas valstis ir neaizsargātas un NATO nepakustinās ne pirksta, lai tās aizstāvētu. Putins neapstāsies, kamēr netiks apturēts,” Saakašvili sacījis pasākumā, kas pagājušajā nedēļā bija sarīkots Lietuvas vēstniecībā Vašingtonā.

Pēc viņa teiktā, sliktākais scenārijs, kādu gribētu panākt Putins, ir ieņemt lielāko daļu Ukrainas austrumu un dienvidu, atšķelt Ukrainu no jūras līdz pat Moldovai, saslēgties ar Piedņestru, bet drošībā nav arī Baltijas valstis.

“Lai arī melodams, viņš par saviem plāniem vienmēr pavēsta iepriekš, jo grib pārbaudīt reakciju. Un parasti Rietumu reakcija ir tāda: “nē nē, viņš to neiedrošināsies”, jo otra puse mierina sevi ar tukšām cerībām. Tā nu darbojas demokrātija – politiķi nevēlas sadzirdēt sliktas ziņas, jo to nevēlas viņu vēlētāji,” spriedis bijušais Gruzijas līderis.

“Ukrainai ir vajadzīgas mācības un bruņojums. Sankcijas vien nedarbosies – tās darbosies ilgākā laikā, bet īsākā Vladimiram Putinam vēl ir laiks izspridzināt visu reģionu. Es runāju arī par Baltijas valstīm – mūsu draugi ir briesmās, un kara gadījumā viņiem nebūtu tādu stratēģisko priekšrocību kā Ukrainai,” akcentējis Saakašvili, kas nesen kļuvis par Ukrainas Starptautiskās konsultatīvās reformu padomes priekšsēdētāju un Vašingtonā izveidojis domnīcu jaunu līderu audzināšanai.

“Ukrainā izšķiras mūsu kopīgo vērtību liktenis. Karš Ukrainā notiek ne jau par teritorijām vai resursiem, tas notiek par dzīvesveidu un vērtībām, par to, vai šīs vērtības ir stabilas un nosargājamas. Putinam nerūp nedz Debaļceve, nedz Mariupole, iespējams, viņš šos nosaukumus tikai nesen pirmoreiz izdzirdējis,” spriedis bijušais Gruzijas līderis. “Taču viņam rūp, ka kaimiņos parādīsies nekorumpēta, efektīva Ukrainas valsts. Viņš labi zina, cik emocionāli krievi reaģē uz to, kas norisinās Ukrainā, un, ja tai izdosies izrauties no korupcijas un vājas, neefektīvas ekonomikas loka un citām nedienām, kuru tur joprojām netrūkst, tad krievi vaicās – kādēļ arī Krievija tā nevar? Un Putinam nebūs atbildes, jo atbilde ir tanki un Krievijas karaspēks, kas izkāvis tūkstošiem cilvēku,” sacījis Saakašvili.

Pēc viņa teiktā, Donbasa un Krimas notikumus bija iespējams paredzēt jau 2008. gadā. “Tīmekļa medijā WikiLeaks varat izlasīt, ko es toreiz teicu ASV vēstniekam, – rindā gaida Donbass un Krima, Ukrainas vēlēšanās uzvarēs Viktors Janukovičs un Krievija ieņems šīs teritorijas,” atgādinājis Saakašvili. “Protams, tobrīd Vašingtona to neņēma nopietni, uz mani skatījās kā uz ekscentriķi, kas runā dīvainības, bet tieši tā arī ir noticis. Domāju, ka viņš mēģinās ieņemt arī Mariupoli, tam sekos teroristiski uzbrukumi, kādus viņš jau rīkojis Harkovā un daudzkārt Gruzijā. Viņš mēģinās destabilizēt situāciju Kijevā un nogremdēt Ukrainu uz visiem laikiem.”

Bijušais Gruzijas prezidents tomēr paudis cerību, ka visi šie tīkojumi lemti neveiksmei, bet piebildis, ka Ukrainai ir vajadzīga jauna elite.
“Pēdējā laikā Kijevā saskatu daudz labas enerģijas, tā ir brīva, atvērta valsts ar horizontālām attiecībām starp varu un cilvēkiem un ļoti atšķiras no tā, kā parasti izskatās postpadomju valstis. Tiesa gan, Ukrainas amatpersonām pietrūkst zināšanu un pieredzes, bet viņiem ir brīva sabiedrība – tie ir domājoši cilvēki, kas spēj pieņemt patstāvīgus lēmumus, tādēļ galu galā tam jābeidzas labi. Šis karš nebeigsies ar Putina uzvaru,” viņš prognozējis.

“Tā ir dažādām idejām atvērta sabiedrība, kas nebīstas iecelt vadošos amatos ārvalstniekus, un tas nav pirmais gadījums Ukrainas vēsturē. Kremlis zīmē gluži citādu Ukrainas portretu – “nacionālistiska, noslēgta, antisemītiska”,” izteicies Saakašvili.
“Ukrainā bijušas divas kustības, bet bijušā prezidenta Leonīda Kučmas izveidotā elite kopš deviņdesmitajiem gadiem tā arī nav mainījusies. Viņiem ir vajadzīga jauna elite – daļa no vecās tiks nomainīta, un Petro Porošenko, kurš, starp citu, ir īstens darbaholiķis, meklē jaunus cilvēkresursus. Ir daudz jaunu cilvēku, kuri jāizaudzina. Protams, korupcija pastāv. Daudzi jaunieši grib tai darīt galu, un tā ir spēcīga enerģija,” viņš sacījis.

Kā uzskata bijušais Gruzijas prezidents, ja ASV un Eiropas Savienība (ES) nedos Ukrainai ieročus, pašreizējā invāzija beigsies ļoti slikti. “Šī vilcināšanās ir postoša mums, Ukrainai un Amerikai. ASV uzvarējušas trīs karus Eiropā, ieskaitot Auksto karu, bet tagad zaudē visu uzvaru augļus. Neviens neiedrošinās lūgt dislocēt Ukrainā ASV karavīrus, neviens neprasa ļoti dārgu bruņojumu, bet augstas precizitātes ieroči viņiem ir vajadzīgi. Turklāt ASV jau martā paziņoja, ka nav laika apmācīt ukraiņu karavīrus, tikmēr Krievija apmācīja separātistus. ASV mācību programmas ir ļoti efektīvas, viņi var apmācīt cilvēkus piecu nedēļu laikā, kā mēs redzējām Gruzijā,” viņš spriedis.

Saakašvili uzskata, ka Amerikas Savienotajām Valstīm būtu laiks atgriezties pie “vecās, labās Krievijas savaldīšanas politikas”. Viņaprāt, Putins ir bīstamāks nekā Padomju Savienība, jo lēmumus pieņem viens. “Tomēr vienlaikus viņš ir arī ievainojamāks, jo Padomju Savienībai piemita liela “maigā vara”, kura kādu laiku tiešām sacentās ar ASV idejām. Tagad Krievijai tā trūkst, un tas nozīmē, ka ilgākā laikā viņus var uzvarēt. Bet tuvākajā laikā, protams, ir vajadzīga savaldīšanas stratēģija – jāpanāk, lai Putins vairs nevar piekļūt savai naudai Eiropas bankās, jāveicina reformas tuvējās valstīs. Tā ir tā maigā vara, kas ir Rietumu un īpaši jau ASV rīcībā,” viņš akcentējis.

TOP komentāri

  • virgo
    0 0 0

    virgo

    Tas cilvēks par daudz labi ēd. Man liekas, ka Sakašvili laiks ir pagājis. Novēlu gruzīniem veiksmi savu okupēto teritoriju atgūšanā.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl