Rinkēvičs: Jāapsver iespēja pārtraukt Baltkrievijas gaisa telpu izmantot aviosatiksmei

16 komentāri

Eiropas Savienībā (ES) būtu jāapsver iespēja pārtraukt izmantot Baltkrievijas gaisa telpu, intervijā TV3 ziņu raidījumam “900 sekundes” sacīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).

Komentējot svētdien, 23. maijā, notikušo incidentu saistībā ar lidmašīnas piespiešanu nosēsties Minskas lidostā diskutēs, Rinkēvičs apstiprināja, ka uz lidmašīnas klāja bija divi Latvijas valstspiederīgie, kas pēc notikušā bija nolēmuši pavadīt nakti Viļņā un pirmdien, 24. maijā, turpināt ceļu mājup uz Latviju.

Ministrs pauda ieskatus, ka kā atbildes reakciju Baltkrievijai būtu jāizskata iespēju pārtraukt Baltkrievijas gaisa telpas izmantošanu aviosatiksmei ES aviokompānijām.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV)

“Šis tiešām ir bezprecedenta gadījums, kad faktiski tiek nolaupīta lidmašīna, piespiesta nosēsties un no tās tiek faktiski nolaupīts cilvēks, lai arī Baltkrievijas pilsonis, bet kas bija lūdzis patvērumu un aizsardzību Eiropas Savienībā (ES) un kurš bija ceļā no vienas ES dalībvalsts uz otru. Tā kā šis galīgi vairs neizskatās pēc 21. gadsimta, drīzāk pēc tāda viduslaiku līmeņa pirātisma vai lielceļa laupīšanas. Pret to ir jābūt atbilstošai reakcijai. Es domāju, pirmkārt, tas ir arī pašu, visu mūsu, drošības jautājums – pārtraukt visa veida starptautisko lidojumu tranzītu virs Baltkrievijas teritorijas, tātad faktiski slēgt Baltkrievijas gaisa telpu starptautiskajiem lidojumiem. Otra lieta ir, manuprāt, jādiskutē, un, es zinu, ka šādi viedokļi parādās arī no vairākiem Eiropas valstu līderiem, kas, manuprāt, ir atbalstāmi – par Baltkrievijas aviokompāniju darbības ierobežošanu ES, protams, sektorālās sankcijas. Treškārt, tomēr par šiem jautājumiem ir jārunā starptautiskās organizācijās, es domāju, ka tas varētu būt labs jautājums arī ANO Drošības padomei.”

Notikušajā ir daudz pretrunīgas informācijas, tāpēc ir jāveic starptautiska izmeklēšana. Starptautiskā Civilās aizsardzības aģentūra jau ir paziņojusi, ka veiks izmeklēšanu. Līdzīgu izmeklēšanu veic arī Lietuvas varasiestādes. Paies laiks, kamēr būs iespējams saprast, kas notika lidmašīnā, Minskā. Rinkēvičs prognozē, ka jau tuvākajās dienās visi fakti varētu noskaidroties.

Pirmdien, 24. maijā, Briselē sanāk ES valstu līderi, lai par notikušo politiski diskutētu un varētu sekot politiski lēmumi.

16 komentāri