Komentāri

Drīz pēc balsu saskaitīšanas Tramps sāka saņemt pasaules valstu līderu apsveikumus. Rietumvalstu galvaspilsētās gan tikai retais par Trampa uzvaru tiešām priecājas, jo visi ir neziņā par to, ko tagad gaidīt no Vašingtonas. Tikmēr Kremlī Trampa uzvara tika sagaidīta ar aplausiem.

Lai gan valstu līderi uzsver, ka sadarbību ar ASV turpinās kā līdz šim, neskaidrību rada Trampa izteikumi ārpolitikas jautājumos.

Cerībā, ka tie bijuši tikai priekšvēlēšanu retorika, rietumu līderi šodien apsveica Trampu ar ievēlēšanu, vienlaikus gan neslēpjot savu vilšanos par rezultātu.

“ASV vēlēšanu rezultāti ir iesākuši neskaidrības periodu, kuram es gribētu pieiet skaidri un precīzi. ASV ir vadošais Francijas partneris. Uz spēles ir likts miers, cīņa pret terorismu, situācija Tuvajos Austrumos, ekonomiskās attiecības un planētas saglabāšana,” teic Francijas prezidents Fransuā Olands.

Tikmēr Vācijas kanclere Angela Merkele norādījusi: “Vāciju un Ameriku vieno vērtības – demokrātija, brīvība, likumu ievērošana neatkarīgi no ādas krāsas, reliģijas, dzimuma, seksuālās orientācijas vai politiskajiem uzskatiem. Sadarbību Trampam es piedāvāšu balstītu uz šīm vērtībām.”

Tikmēr sajūsmu par ASV vēlēšanu iznākumu neslēpj Kremlī. Putins Trampam nosūtījis telegrammu, kurā paudis cerību, ka ASV un Krievijas attiecības izdosies izvest no krīzes stāvokļa, lai gan ceļš uz to nebūšot viegls. “Tā nav mūsu vaina, ka Krievijas un ASV attiecības ir tik sliktas, tomēr Krievija grib tās pilnvērtīgi atjaunot. Tas dotu pozitīvu efektu globālā gaisotnē, ņemot vērā Krievijas un ASV atbildību pasaules stabilitātes un drošības nodrošināšanā,” citēts Putins.

Apsveikumu Trampam nosūtījusi arī Brisele. Eiropadomes prezidents Donalds Tusks un Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers viņam atgādinājuši, ka Eiropas Savienība un ASV līdz šim sadarbojušās, lai nodrošinātu mieru un pārticību cilvēkiem visā pasaulē. Tramps arī uzaicināts pēc iespējas drīz apmeklēt Eiropu.

Lasi vēl