Reportāža no ASV! Trimdas latvieši rīko tirdziņu un apspriež vēlēšanas, šoreiz nav vienprātības

Komentāri

Bet ko par vēlēšanām domā ASV dzīvojošie trimdas latvieši, kuri tradicionāli atdevuši savas balsis republikāņiem? Izrādās, viņu vidū, par spīti Krievijai simpatizējošajiem izteikumiem, joprojām ir tādi, kuri atdos balsi par Donaldu Trampu. Un nevis tāpēc, ka viņiem patīk Tramps, bet tāpēc, ka viņiem tik ļoti nepatīk Hilarija Klintone. Ar ASV latviešiem Vašingtonā tikās Kristīne Žilde-Krēvica.

Vašingtonā dzīvojošie latvieši ir aktīvi un turas kopā. Ik svētdienu tiekas uz dievkalpojumiem un laiku pa laikam rīko arī šādus te uteņus, kuros iztirgo nevajadzīgās mantas un savākto naudiņu ziedo baznīcai. Protams, dažas dienas pirms vēlēšanām sarunas ir arī par Trampu un Klintoni.

Kad ierodamies Vašingtonas latviešu draudzes namā, ir sestdiena, un apmeklētāju netrūkst. Nostrādājušies, bet priecīgi un ar labi padarīta darba sajūtu, turpat starp galdiem grozās arī paši latvieši – kara bēgļu bērni. Liela daļa dzimusi Savienotajās Valstīs, kāds pasaulē pasteidzies arī ātrāk.

Kā, piemēram, draudzes vadītājs Jānis Vītols, kurš Latviju bēgļu gaitās pameta vēl mātes vēderā. Pasaulē viņš nāca Austrijā, un visu apzināto dzīvi aizvadījis Amerikā. Dienējis armijā, pabijis arī Vjetnamas karā, vēlāk strādājis valdībā – palīdzējis noslēgt ieroču līgumus. Šajās vēlēšanās viņš neatbalsta nevienu, taču Hilarija viņa balsi saņems. Tikai tāpēc, lai apturētu Trampu.

Jānis Vītols, Vašingtonas draudzes priekšnieks
Lai būtu politiķim, jābūt pa pusei “žuļikam”, jo jāsola tas, ko nevarēsi piepildīt. Šinīs vēlēšanās tas ir desmitkārtīgi. Tas, ko saka Tramps, es gribu atgriezt Amerikas pagātni, nevar izdarīt. Cilvēki ir sarūgtināti, ka astoņos gados nekas netika padarīts. Valdība stāv uz vietas. Tramps to izmanto. Viņš saka – es kaut ko padarīšu, bet viņš to nevar izpildīt.

Jānis godīgi atzīst, ka visas cerības liek uz vēlēšanām pēc četriem gadiem. Esot grūti noticēt, ka republikāņi savā vidū neatradīs cienījamāku prezidenta amata kandidātu, ko likt pretī Hilarijai.

Jānis Vītols, Vašingtonas draudzes priekšnieks

Ja nebūtu Trampa, es par viņu nevēlētu. Bet ceru, ka izturēsim četrus gadus ar Hilariju, un tad būs labāks kandidāts, par ko vēlēt. Bet viņa ieies vēsturē. Jā, diemžēl, bet es varētu iedomāties daudzas sievietes, kurām tas pienāktos viņas vietā.

Līdzīgi domā vairākums manis aptaujāto trimdas latviešu. Vienīgi daļa tomēr Klintoni neieredz tik ļoti, ka ir gatavi riskēt un atdot balsi Trampam. Tas jau ir tradicionāli, ka Latvijas bēgļi allaž balsojuši par republikāņiem, kuri bijuši asāki jautājumā pret Krieviju un nekad nav atzinuši Baltijas valstu okupāciju. Bet nu viss sagriezies kājām gaisā.
Ināra, kura pirms Jāņa vadīja Vašingtonas latviešu draudzi, balsos par Trampu.

Ināra Apinis, Amerikas latviešu uteņa rīkotāja
Es zinu, ko Klintone izdarījusi kopā ar Obamu – Sīrija, Turcija, Ēģipte brūk. Es lieku cerības uz jaunu cilvēku. Es zinu, ko Hilarija izdarījusi, tas man rūp.

Bet – vai viņai rūp Baltijas drošība? Ināra atbild – bez šaubām! Tomēr esot vērts dot iespēju jaunām asinīm politikā. Un tas, lai labāk esot Tramps, nevis Klintone.

Ināra Apinis, Amerikas latviešu uteņa rīkotāja

Uztraukums ir liels. Esam totāli sašķēlušies. Neviens negrib atzīt, par ko balsos. Es pat draugus nelūdzu kopā, lai vilna neiet pa gaisu. Agrāk visur bija reklāmas, par kuru balsos. Tagad ļoti maz reklāmas. Būsim pārsteigti, vienalga, kurš vinnē.

Utenis noslēdzas ar vēl nebijušu veiksmi – ietirgoti 5 350 dolāru. Tik daudz kā nekad! Un beigās ir laiks visiem draudzīgi apēst picu un izdzert pa alum. Pie galda ar sarunām par politiku cits citu vairs netraucē.

Foto

Lasi vēl