14 komentāri

Laikā, kad Spānijas iznīcinātājs virs Igaunijas nejauši izšāva raķeti, ceļā uz Tallinu bija Latvijas nacionālās aviokompānijas “airBaltic” pasažieru lidmašīna.

Lai arī incidents neesot apdraudējis nevienu civilo lidaparātu, “airBaltic” pauž kritiku par to, cik vēlu tika saņemta informācija par ārkārtējo gadījumu.

Edgars Āboliņš
“airBaltic” Operatīvās vadības centra dienesta vadītājs

Pie mums šī informācija tiešām atnāca vēlāk, nekā tas fakts notika. Manuprāt, tā nav pareiza prakse. Cik daudz to spēj ietekmēt atbilstošās institūcijas, es nemācēšu pateikt. Bet katrā ziņā prakse noteikti nav pareiza, jo raķetes vietā var būt jebkas. Prakse noteikti nav pareiza.

Uz LNT Ziņu jautājumu, vai tā ir laimīga sagadīšanās, ka raķete lidojusi citā, ne “airBaltic” reisa virzienā, Āboliņš atbildēja: “Es teiktu, jā. Gribētos jau vienmēr domāt to pozitīvāko”.

“airBaltic” pasažieru lidmašīna, kas bija ceļā uz Tallinu, no starptautiskās lidostas “Rīga” otrdien pacēlās plkst. 15.30. Četrpadsmit minūtes vēlāk Igaunijas dienvidrietumos mācību lidojuma laikā Spānijas iznīcinātājs “Eurofighter” nejauši izšāva raķeti, “airBaltic” lidmašīna turpināja ceļu uz Tallinu, kur tā veiksmīgi nolaidās.

Par starpgadījumu aviokompānija “airBaltic” uzzināja krietni vēlāk, jo Igaunijas Aviosatiksmes dienests par nejauši izšauto raķeti tika informēts e-pasta vēstulē, kas tika nosūtīta tikai plkst. 18.03 pievakarē.

Kā vēsta “airBaltic” amatpersonas, kad raķete tika izšauta, “airBaltic” Tallinas reisa lidmašīna lidoja virs Rīgas jūras līča Carnikavas tuvumā, bet raķete nokritusi pretējā virzienā – uz ziemeļiem no Tartu.

Lidaparāti, kas atradās raķetes izšaušanas zonā, lidoja ievērojami augstāk par militāro mācību zonu, kas civilajai satiksmei bija slēgta, norāda Igaunijas Aviosatiksmes dienestā. Un, kā skaidro Latvijas Aizsardzības ministrijā, civilos lidaparātus raķete neesot apdraudējusi.

“Šajā gadījumā es saprotu, ka slēgtā zona bija zemāk. Un attiecīgi raķetes nevarēja nekādā veidā trāpīt civilajiem gaisa kuģiem,” stāsta Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons. Vienlaikus viņš norāda, ka incidents ir ārkārtējs gadījums.

Jānis Garisons
Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs

Tas, protams, ir ārkārtējs gadījums, jo 15 gadu laikā kopš NATO veic patrulēšanas misiju, šis ir pirmais gadījums.

Kā ziņots, Spānijas iznīcinātājs “Eurofighter” mācību lidojuma laikā virs Igaunijas teritorijas izšāva “gaiss-gaiss” tipa kaujas raķeti. Otrdienas incidents noticis plkst. 15.44 virs Igaunijas dienvidrietumiem pie Otepē pilsētas – gaisa telpā, kas paredzēta mācībām. Tas esot noticis nejauši, raķete nevienam nav trāpījusi un trešdien noskaidrots, ka tā, visticamāk, nokritusi purvainā vietā Endlas dabas rezervātā, kur cilvēki nedzīvo.

Amatpersonas atzīst, ka tas ir pirmais šāds incidents Baltijā, un arī citur pasaulē tādi gadījumi nenotiek bieži.

TOP komentāri

 • Vitolds Brauns
  +12 +11 -1

  Vitolds Brauns

  Baigais NATO ka nevar koncentret raķesu išausanas mērķi Tā viņi var visu eiropu likvidēt Ja esi PilotsTev Jabut Kaujas Gatavībā un jabūt Precīzām kordionatēm un nedrīkst kļudīties ar cieņu Vitolds Brauns
 • silk
  +16 +10 -6

  silk

  Ja būtu rāpījuši pasažieru lidmašīnai, brēktu, ka to izdarīja krievi.
 • Intars Biģelis

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl