PVO: Cīņai ar Covid-19 nepieciešami teju 30 miljardi eiro

8 komentāri
PVO: Cīņai ar Covid-19 nepieciešami teju 30 miljardi eiro
REUTERS / SCANPIX

Ar Covid pasaulē inficējušies jau 9,6 miljoni cilvēku, un vīruss prasījis teju pusmiljonu dzīvību. Lielas cerības saistītas ar vakcīnas izstrādi, taču Pasaules Veselības organizācija (PVO) skaidro, ka tam vajadzēšot miljardus.

“Globālais mērķis: vienoti nākotnei” šāds nosaukums dots kampaņai, ko pirms mēneša sāka Eiropas Komisija (EK) un starptautiskā interešu aizstāvības organizācija “Global Citizen”. Mērķis ir mobilizēt papildu finansējumu, lai izstrādātu un ieviestu koronavīrusa vakcīnas, testēšanu un zāles. Kampaņa noslēgsies sestdien ar globālo līdzekļu devēju samitu un koncertu ar daudzu pasaules populārāko mākslinieku un citu slavenību piedalīšanos.

Dienu pirms vērienīgā pasākumā PVO brīdinājusi, ka viegli nebūs. Aprēķināts, ka nākamā pusotra gada laikā vakcīnām, terapijai un diagnostikai kopumā būs nepieciešami teju 30 miljardi eiro. Vēstījums viens – labāk tērēt miljardus tagad nekā triljonus vēlāk.

“Lai glābtu dzīvības, mums ir nepieciešamas efektīvas vakcīnas, diagnostika un terapija. Bezprecedenta daudzumā un bezprecedenta ātrumā. Visiem cilvēkiem ir Covid-19 risks, visiem cilvēkiem vajadzētu piekļūt visiem rīkiem, kā to novērst, atklāt un ārstēt. Ne tikai tiem, kuri par tiem var atļauties maksāt,” norādīja PVO ģenerāldirektors Tedross Adhanoms Gebreiesuss.

Īsākais laiks vakcīnas izstrādei globāli līdz šim bijuši pieci gadi – Ebolai. Tagad šis laiks ir būtiski jāsaīsina.

“Mēs tēmējam uz 12, maksimums 18 mēnešiem. Tas būtu bezprecedenta gadījums, un kaut ko tādu varētu sasniegt tikai starptautiskas sadarbības rezultātā,” saka galvenā zinātniece Soumja Svaminathana.

Pasaulē pašreiz attīsta vairāk nekā 120 potenciālu vakcīnu pret jauno koronavīrusu. Londonas Impērijas koledžas topošajai vakcīnai tuvākajā nedēļās sāksies izmēģinājumi uz brīvprātīgajiem, kuri pieteikuši dalību pētījumā.