Putins: Ziemeļkoreja apmaiņā pret kodolatbruņošanos vēlas drošības garantijas

3 komentāri

Krievijas Tālajos Austrumos ceturtdien notika Krievijas prezidenta Vladimira Putina tikšanās ar Ziemeļkorejas līderi Kimu Čenunu. Kremļa saimnieks paziņoja, ka Ziemeļkorejai apmaiņā pret kodolatbruņošanos būtu jāsniedz starptautiskas drošības garantijas.

Kims Čenuns tikšanās vietā, Vladivostokā, ieradās dienu iepriekš. Ziemeļkorejas līderi sagaidīja kā augstu viesi ar sarkano paklāju un goda sardzi.

Pirmā abu amatpersonu tikšanās notiek pēc vairākkārtējiem Kremļa aicinājumiem, ko eksperti tulko kā Krievijas prezidenta vēlmi apliecināt citām lielvarām savu ietekmi jautājumos, kas skar Korejas pussalu.

Pēc valstu līderu sasveicināšanās sākās pušu sarunas – tās ilga divas stundas, lai arī sākotnēji tika plānota stunda. Ziemeļkorejas līderis plašus komentārus pēc sarunām nesniedza. “Iemesls, kāpēc mēs atbraucām uz Krieviju, ir iespēja apmainīties viedokļiem ar prezidentu Putinu un sniegt savu redzējumu par stabilitātes nodrošināšanu Korejas pussalā.”

Savukārt Putins pēc tikšanās organizēja preses konferenci, kurā paziņoja, ka Korejas pussalas kodolatbruņošanās ir visu interesēs, taču Ziemeļkorejai nepieciešamas garantijas tās drošībai un suverenitātei.

Vladimirs Putins
Krievijas prezidents

Kodolatbruņošanās bija iespējama jau 2005. gadā, kad ASV un Ziemeļkoreja noslēdza attiecīgu nolīgumu. Tomēr tad ASV vēlējās līgumu papildināt, savukārt Ziemeļkoreja – no tā izstājās. Ja turpināsim rīkoties šādi – vienu soli uz priekšu un divus atpakaļ, tad nesasniegsim vēlamo rezultātu.

Pēc sarunām Putins ar Kimu piedalījās kopīgās vakariņās. Krievijas prezidents uzdāvināja viesim ceremoniālo zobenu.

3 komentāri