Putins uzsācis nākamo sešu gadu valdīšanas periodu

1 komentārs
Putins uzsācis nākamo sešu gadu valdīšanas periodu
Foto: AFP / LETA

Krievijas prezidents Vladimirs Putins pirmdien oficiāli stājās amatā uz vēl vienu sešu gadu termiņu un pompozā ceremonijā Kremlī deva prezidenta zvērestu.

Sagaidāms, ka Putina nākamo, nu jau ceturto pilnvaru termiņu, pavadīs jautājums par varas pēctecību Krievijā.

Putins par prezidentu pirmo reizi kļuva pēc tam, kad no valsts galvas amata 1999. gada Vecgada vakarā atkāpās Boriss Jeļcins. 2000. gadā Putins pirmo reizi ievēlēts amatā.

Lai arī sava otrā termiņa beigās 2008. gadā Putins krēslu nodeva sabiedrotajam Dmitrijam Medvedevam un pats kļuva par Krievijas premjerministru, reti kurš šaubījās par to, kam patiesībā pieder vara Kremlī. Tiek uzskatīts, ka Putins faktiski bijis valsts vadītājs visu 21. gadsimtu.

Prezidenta amatā Putins atgriezās 2012. gadā un šogad martā tika pārvēlēts amatā jau uz ceturto termiņu. Lai gan novērotāji ziņoja par daudziem pārkāpumiem vēlēšanās, Centrālā vēlēšanu komisija apgalvoja, ka būtisku pārkāpumu neesot bijis.

Nedēļas nogalē Putina pretinieki Alekseja Navaļņija vadībā rīkoja plašas protesta akcijas, kurās aizturēts vismaz 1000 demonstrantu, tai skaitā – pusaudži.

Protesti gan neietekmēja paredzēto inaugurācijas ceremoniju, un Putins Kremlī deva prezidenta zvērestu.

Vladimirs Putins
Krievijas prezidents

Krievijai jābūt modernai un dinamiskai, jābūt gatavai drosmīgi un atbildīgi pieņemt šodienas izaicinājumus. Mums enerģiski un pastāvīgi jāattīsta Krievijas līdera loma jomās, kurās tradicionāli esam bijuši spēcīgi.

Pēc zvēresta nodošanas Putins apmeklēja tradicionālo inaugurācijas parādi.

Krievijā kopš carisma krišanas tik ilgi, cik Putinam, varas grožus noturēt savās rokās izdevies vienīgi komunistu diktatoram Josifam Staļinam.

Sagaidāms, ka Putina ceturtajā pilnvaru termiņā aktuāls jautājums būs varas pēctecība. Pašlaik spēkā esošā konstitūcija liedz Putinam 2024. gadā kandidēt vēlreiz, un viņš ir solījis, ka negrozīs pamatlikumu, lai varētu palikt Kremlī arī pēc šī termiņa.

Avoti Krievijas valdošajā elitē sagaida no Putina ko līdzīgu 2008. gada manevram, kad prezidenta krēslā sēdās viņam lojālais Medvedevs, bet pats kļuva par premjeru.