Putins dusmīgs pēc neveiksmīgās kosmodroma Vostočnij atklāšanas; raķeti tomēr izdodas palaist

Komentāri
Putins dusmīgs pēc neveiksmīgās kosmodroma Vostočnij atklāšanas; raķeti tomēr izdodas palaist
Foto: LETA/AFP

Ceturtdien, 28. aprīlī, pēc pamatīgas kavēšanās un tikai ar otro mēģinājumu izdevies pirmais raķetes Sojuz 2.1 starts jaunajā Krievijas kosmodromā Vostočnij. Raķete Zemes orbītā veiksmīgi nogādājusi trīs Krievijas satelītus, vēsta Krievijas interneta medijs newsru.com.

Kosmodroma atklāšanu tomēr aizēnoja fakts, ka tā atklāšana bija iecerēta trešdien, 27. aprīlī, tomēr raķetes starts tehnisku iemeslu dēļ nenotika. Tas, kā  noprotams, ir saniknojis Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, kurš bija ieradies uz kosmodroma atklāšanu un raķetes startu, vēsta Krievijas laikraksts Komersant. Pēc neveiksmīgā starta Putins tomēr nolēma kosmodromā palikt vēl vienu dienu un sagaidīt raķetes startu, tomēr atbildīgās amatpersonas saņēma pamatīgu kritiku par vakardienas neizdarību.

Foto: LETA/AFP

Foto: LETA/AFP

Putins ”uz tepiķa” izsauc atbildīgos par neveiksmīgo raķešu startu

Kā vēsta Krievijas laikraksts Komersant, Putins šodien uz pārrunām uzaicinājis vairākas amatpersonas, kas bijušas atbildīgas par vakardienas neveiksmīgo startu. Kā zināms, vakar starts tika atlikts automātisko drošības sistēmu dēļ tikai pusotru minūti pirms raķetes starta. Automātiskās sistēmas brīdinājušas par kļūmi degvielas padeves sistēmā. Vēlāk izrādījies, ka degvielas padeves sistēma bijusi teicamā kārtībā, bet kļūme radusies pašā automātiskas brīdināšanas sistēmā, un, precīzi, kabelī. Putins šo faktu jau nodēvējis par elementāru paviršību un neizdarību. Krievijas prezidents tikšanās laikā apšaubījis daudzu, tostarp arī par kosmodroma būvniecību atbildīgā politiķa Dmitrija Rogozina, kompetenci. Pats Rogozins, vaicāts, par ko tad bija saruna ar Putinu, atklāja: ”Par kosmodromu runājām, par jaunatni.. Ļoti vērtīga saruna bija.”

Foto: LETA/AFP

Foto: LETA/AFP

Jaunais kosmodroms – lielas cerības, solījumi un skandāli

Pēc PSRS sabrukšanas tās galvenais kosmodroms – Baikonura – palika Kazahstānas teritorijā. Tāpēc, lai mazinātu Krievijas atkarību no Baikonuras, tika ieguldīti ne mazums inženiertehnisko risinājumu un finanšu līdzekļu, lai uzbūvētu jaunu kosmodromu Krievijas teritorijā. Par jaunā kosmodroma atrašanās vietu tika izvēlēti Krievijas Tālie austrumi, Amūras apgabals.

Kosmodroma atrašanās vieta

2011. gadā tika uzsākta tā būvniecības darbi un plānots, ka 2018. gadā kosmodroms būs pilnībā pabeigts. Kā atbildīgais par projekta attīstību tika iecelts skandalozais Krievijas politiķis Dmitrijs Rogozins, kurš neskopojās ar solījumiem pirmos raķešu startus uzsākt jau 2015. gadā, taču strādnieku streiku un kļūdainu tehnisko risinājumu dēļ kosmodroma būvniecības darbi kavējās un pirmais starts tika realizēts tikai šogad.

Foto: LETA/AFP

Foto: LETA/AFP

Dārgākais kosmodroms vēsturē

Krievijas politiskajai elitei patīk ambiciozi projekti, tāpēc vērienīgām iecerēm netiek taupīti finanšu līdzekļi.  Kosmodroms Vostočnij pilnībā atbilst šiem kritērijiem, jo kļuvis par dārgāko kosmodromu visuma izpētes vēsturē. Tā būvniecība jau izmaksājusi divus miljardus ASV dolāru, vēsta newsru.com. Tomēr būvniecība vēl turpinās un, iespējams, galējās izmaksas būs vēl lielākas. Turklāt nereti tiek norādīts, ka Vostočnij būvniecību aizēno fakts par šaubīgiem darījumiem, kas varētu liecināt par negodprātīgu līdzekļu izmantošanu jeb vienkārši zagšanu.

Tomēr Krievijas varas iestādes attaisno milzu investīcijas, jo šādā veidā varētu veicināt reģiona attīstību, jo kosmosa apgūšanas nozare tomēr saistīta ar augstu tehnoloģiju izmantošanu. Attiecīgi daudzas ražotnes, kas būtu saistītas ar kosmodroma un raķešu apkalpošanu, atrastos šajā reģionā.

Foto

Video

Lasi vēl