Komentāri
Protestētāji Parīzē izjauc strīdīgi vērtētu izstādi par rasismu
FOTO: LETA

Protestētāji ceturtdienas vakarā ielauzušies Parīzes teātrī, cenšoties apturēt strīdīgi vērtētu izstādi par koloniālisma šausmām, kurā izmantoti melnādaini aktieri. Daudzi izstādi uzskata par rasistisku.

Dienvidafrikāņu režisors Brets Beilijs četrus gadus bez sevišķas aizķeršanās izrādījis Exhibit B vairākās pasaules pilsētās. Viņš sacīja, ka pie pēkšņā sašutuma esot vainojama nepareiza darba interpretācija no to cilvēku puses, kas “dziļi emocionālo” izstādi nemaz nav redzējuši.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

“Izstādes Exhibit B pirmizrādē Parīzē protestētāji izlauza teātra durvis. Iedarbināja ugunsgrēka trauksmes sirēnas. Centās mūs apturēt,” Beilijs rakstīja sociālajā tīklā “Facebook”.

Informācijas avots policijā apstiprināja, ka vairāk nekā simt protestētāju esot centušies aizturēt izstādes apmeklētājus, bet vēlāk mēģinājuši ieņemt teātra ēku, lai nepieļautu izstādes demonstrēšanu.

Žana Belorini teātra direktors norādīja, ka aktieri paspējuši uzstāties tikai divas reizes, pirms protestētāju aktivitātes esot tos pārtraukušas.

Ik pēc 20 minūtēm neliela skatītāju grupa tiek ielaista norises vietā, kur tie nonāk aci pret aci ar aktieriem. “Virzoties cauri izstādei, mēs viņos redzam dusmas, bēdas, žēlumu, skumjas un līdzjūtību. Vairāk par visu mēs izjūtam sapratni. Tāpēc mēs to darām un labprāt turpināsim, ja varēsim,” iepriekš paziņojuši aktieri.

Beiliju iedvesmoja “cilvēku zoodārza” izstādes, kas bija populāras 19.gadsimta beigās un 20.gadsimta sākumā. Eiropieši un amerikāņi vēroja izstādes, kurās afrikāņi pozēja tradicionālajos tērpos.

Vienā no 12 “eksponātiem” redzams, kā sieviete no Namībijas piespiesta Vācijas “zinātnisko eksperimentu” vārdā vārīt citiem cietumniekiem nocirstās galvas un attīrīt galvaskausus ar stikla lauskām. Izstādē parādītas arī beļģu un franču kolonistu pastrādātās zvērības Kongo, afrikāņu imigrantu liktenis Eiropā un aparteīda šausmas.

Septembrī Londonā Beilijam nācās atcelt izstādes izrādīšanu, jo protestētāji, kuru petīcija bija savākusi 23 000 parakstu, iztraucēja pirmizrādi. “Izskanēja iebildumi pret faktu, ka baltais dienvidafrikānis stāsta par rasismu,” viņš norādīja.

2013.gadā izstāde apceļoja Eiropu, kur tā tika uzņemta “skaisti”, uzsvēra Beilijs. Francijā izstāde ieguvusi Cilvēktiesību līgas, Parīzes mēra Annas Idalgo un kultūras ministres Flēras Pelerinas atbalstu.

Pelerina nosodījusi “iebiedēšanas un cenzūras mēģinājumus”.

Izstādi plānots turpināt Žana Belorini teātrī līdz 30.novembrim, bet no 6. līdz 15.decembrim tā tiks izrādīta teātrī “140”.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl