Potenciāla tirdzniecības kara priekšvakarā: ASV piemēro tarifus tērauda importam

1 komentārs
Potenciāla tirdzniecības kara priekšvakarā: ASV piemēro tarifus tērauda importam
Foto: AP / LETA

Vai esam starptautiska tirdzniecības kara priekšvakarā? ASV prezidents Donalds Tramps šonedēļ nolēma piemērot jaunus muitas tarifus tērauda un alumīnija importam. Šāds Trampa solis izpelnījies kritiku daudzviet pasaulē, kur jau tiek domāts par atbildes pasākumiem. Bet Eiropas Parlaments par šo jautājumu spriedīs nākamnedēļ. 

Vēl pirms stāšanās prezidenta amatā, vēlēšanu kampaņas laikā, Tramps pauda sašutumu par ASV starptautiskajiem tirdzniecības līgumiem, kurus viņš raksturoja kā “ļoti stulbus”. Mēneša sākumā Tramps savā sociālā tīkla “Twitter” kontā paziņoja, ka situācijā, kad ASV zaudē miljardiem dolāru praktiski ar katru valsti, kuru tirgojas, tirdzniecības kari ir labi un viegli uzvarami.

Savukārt ceturtdien par spīti starptautiskajam spiedienam Tramps jau parakstīja rīkojumu par muitas tarifu piemērošanu tērauda un alumīnija importam: “Šī ir katastrofa ne vien no ekonomiskā, bet arī drošības skatupunkta. Mēs vēlamies būvēt savus kuģus, lidmašīnas un militāro tehniku no ASV tērauda un alumīnija. Mēs beidzot rīkojamies, lai šo ilgstošo problēmu novērstu.”

Interesanti, ka atbalsts šim solim nebija pat pašā Trampa administrācijā. Piemēram, šonedēļ šī iemesla dēļ atkāpās ASV prezidenta galvenais ekonomikas konsultants. Jaunie tarifi stāsies spēkā pēc divām nedēļām, bet sākotnēji neattieksies uz kaimiņvalstīm Meksiku un Kanādu. Citām valsīm vienošanās par tarifu neattiecināšanu jāpanāk atsevišķi.

Eiropas Savienība jau paziņojusi, ka ir vīlusies ASV rīcībā un gatava aizstāvēt savas tiesības Pasaules Tirdzniecības organizācijā. “Mēs esam ļoti skaidri pauduši, ka šāda ASV rīcība kaitēs Eiropas Savienībai. Tā apdraudēs tūkstošiem eiropiešu darbu, un mēs esam gatavi stingrai un atbilstošai atbildei,” norāda ES tirdzniecības komisāre Sesilija Malmstrēma.

Eiropas Savienība aplēsusi, ka jaunie tarifi varētu Eiropai izmaksāt teju trīs miljardus eiro gadā, un draudējusi noteikt tarifus daudzu ASV preču importam – no tērauda līdz zemesriekstu sviestam, burbonam un džinsiem. Šīs preces lielākoties tiek ražotas štatos, kas Trampam vajadzīgi pārvēlēšanai prezidenta amatā. Tāpat Trampa jaunā politika nav palikusi nepamanīta citviet pasaulē. To skarbi kritizēja arī Japāna, Ķīna, Čīle un citas valstis.

Savukārt Latvijas Ekonomikas ministrijā “TV3 Ziņas” noskaidroja, ka tērauda un alumīnija muitas tarifiem uz mūsu uzņēmumiem būs ļoti niecīga ietekme. Citādi gan būtu, ja vēl strādātu kādreizējais rūpniecības milzis “Liepājas metalurgs”. Vienlaikus esot pāragri spriest, kāda būs ietekme, citām valstīm nolemjot atbildēt ASV tarifiem.

1 komentārs