Poļu zinātnieki atklājuši gēnu, kas palielina risku nomirt no Covid‑19

0 Komentāru
Poļu zinātnieki atklājuši gēnu, kas palielina risku nomirt no Covid‑19
REUTERS/SCANPIX

Polijas zinātnieki ir identificējuši gēna variantu, kas, pēc viņu domām, var dubultot smagas Covid-19 formas attīstības risku indivīdam vai pat iespēju nomirt no vīrusa.

Pētījuma dati iegūti pēc 18 mēnešu ilgas izpētes 1500 Covid-19 pacientu izpētes, un to vadīja Belostokas Medicīnas universitāte.

Polijas Veselības ministrija sagaida, ka pētījums palīdzēs identificēt cilvēkus, kurus visvairāk apdraud šī slimība. Covid-19 Polijā vien ir prasījis vairāk nekā 100 000 cilvēku dzīvību. Jau jūnija beigās plānots pētījumā iekļaut arī ģenētiskos testus, pārbaudot pacientus attiecībā uz inficēšanās ar Covid-19 iespējamību.

“Kopš pandēmijas sākuma mēs esam mēģinājuši saprast, kāpēc dažādu pat līdzīga vecuma cilvēku vidū daži Covid-19 pārslimo bez simptomiem, bet citi cīnās par savu dzīvību,” sacīja universitātes pārstāvis. “Pateicoties [šim] pētījumam, mēs esam tuvāk, lai izprastu inficēšanās ar Covid-19 fenomenu.”


Pētnieki atklāja, ka atklātā gēna variants ir ceturtais svarīgākais Covid-19 riska faktors uzreiz pēc vecuma, aptaukošanās un dzimuma (Covid-19 lielāku risku rada vīriešiem), kas nosaka smagu vai letālu inficēšanās ar Covid-19 iznākumu. Pēc viņu rezultātiem attiecīgais gēns ir vēl svarīgāks faktors nekā blakusslimības.

Viņi lēš, ka gēnu elements varētu būt aptuveni 14% cilvēku Polijā un aptuveni 8-9% no visas Eiropas populācijas. Zīmīgi, ka gēna variants vēl biežāk sastopams Dienvidāzijā, kur tas ir līdz 27% iedzīvotāju.

Pētniecības grupas vadītājs Marcins Moniuško norādīja, ka neatbilstība starp šī gēna tipa biežumu populācijās ir pierādījums tam, ka citās valstīs gūtu pētījumu rezultātus nevajadzētu automātiski pārnest nacionālā kontekstā.

0 Komentāru