VIDEO: Polijas Neatkarības dienas svinības pāraugušas sadursmēs

0 Komentāru
VIDEO: Polijas Neatkarības dienas svinības pāraugušas sadursmēs
FOTO: SCANPIX

Ikgadējā gājienā, kuru Polijas Neatkarības dienā rīko galēji labējās organizācijas, arī otrdien izcēlušās sadursmes ar policiju, vēsta Polijas Radio. Kad “Patriotu armijas” gājiens Varšavas centrā pēcpusdienā devās pāri Poņatovska tiltam, kapucēs tērpti jaunieši sāka policistus apmētāt ar akmeņiem.

“Liela huligānu grupa, kas bija izolēta no gājiena priekšgala, pie Vašingtona apļveida krustojuma uzbruka policijai,” žurnālistiem pavēstīja Varšavas policijas pārstāvis.

Uz demonstrāciju, kas sākās ap plkst.15, saskaņā ar policijas datiem ieradušies vairāki desmiti tūkstošu galēji labējo organizāciju atbalstītāju. Daudzi viņu vidū bija rotājušies ar dažādu futbola klubu šallēm.

Tomēr gājiena rīkotāji vardarbīgo incidentu izraisīšanā vaino cilvēkus no malas.

“Kā katru gadu, cilvēki izraisīja nepatikšanas gājiena priekšā,” Polijas Radio ziņu aģentūrai IAR norādīja Nacionālās kustības pārstāvis Kšistofs Bosaks, piebilstot, ka kapucēs tērptie jaunieši nav bijuši gājiena dalībnieki.

Pagājušajā gadā galēji labējo aktīvistu gājiena laikā cieta arī Krievijas vēstniecība, kuru nacionālisti apmētāja ar akmeņiem un petardēm, kā arī instalācija Varavīksne, kas Varšavā bija uzstādīta kā iecietības simbols.

Varšavas varasiestādes un demonstrācijas organizatori šogad grozīja gājiena maršrutu, kurš sākās pie poļu nacionālistu varoņa Romāna Dmovska apļa un kura noslēgums paredzēts Vislas austrumkrastā.

“Patriotu armijas” gājiens tiek rīkots arī par godu 150.gadskārtai kopš Dmovska dzimšanas. Dmovskis bija viens no ietekmīgākajiem poļu nacionālistu politiķiem pagājušā gadsimta pirmajā pusē.

Iepriekš Varšavā notika oficiālais Neatkarības dienas gājiens – “Kopā par neatkarību”, kura priekšgalā gāja Polijas prezidents Broņislavs Komorovskis.

“Mēs nevienu neizslēdzam, visi ir aicināti. Mēs nevēlamies soļot un svinēt pret kādu citu,” uzsvēra prezidents. “Mēs vēlamies pierādīt, ka jūs spējat svinēt un baudīt brīvību un neatkarību bez naida.”

Kā ziņots, Polija šodien svin Neatkarības dienu, kuru saskaņā ar aptaujām trešdaļa poļu uzskata par svarīgākajiem valsts svētkiem.

Polija, kas ilgāk nekā 100 gadus pēc tā sauktajām dalīšanām atradās Austroungārijas, Vācijas un Krievijas impēriju varā, savu neatkarību atkal pasludināja 1918.gada 11.novembrī.

Kā liecina aptauja, kuru veicis sabiedriskās domas pētniecības institūts “Homo Homini”, Neatkarības diena ir vispopulārākie svētki Polijā un to par vissvarīgāko svētku dienu uzskata 33% poļu.

Otrā svarīgākā vēsturiskā gadadiena, pēc poļu domām, ir 3.maijs, kad 1979.gadā tika izsludināta pirmā Polijas konstitūcija. To kā svarīgāko jubileju minējusi ceturtdaļa poļu, vēsta Polijas Radio.

Politikas zinātnieks Jaceks Kločkovskis intervijā laikrakstam “Rzeczpospolita” norādījis, ka poļi, šķiet, priekšroku dot svētku dienām, kas saistītas ar valsts vēsturi un vēsturiskiem notikumiem, kuri šodien neraisa politiskās debates.

Tomēr pēdējos gados Neatkarības dienas svinību laikā pieredzētas nacionālistu sadursmes ar policiju un kreisajiem ekstrēmistiem jeb tā dēvētajiem antifašistiem.

Tikmēr neatkarības dienas svinību gaitā tiek rīkots arī amatieru skrējiens un dažādi koncerti. Savukārt ministrijās un sabiedriskajos muzejos šodien ir atvērto durvju diena.

0 Komentāru