Polijas bijušais prezidents izvirzījis Navaļniju Nobela Miera prēmijai

9 komentāri
Polijas bijušais prezidents izvirzījis Navaļniju Nobela Miera prēmijai
TASS / SCANPIX

Polijas bijušais prezidents un Nobela Miera prēmijas laureāts Lehs Valensa Krievijā apcietināto opozicionāru Alekseju Navaļniju izvirzījis Nobela Miera prēmijai, ceturtdien vēsta laikraksts “Gazeta Wyborcza”.

Vēstulē Norvēģijas Nobela komitejai Valensa atzīst Navaļnija “drosmi un centienus, kas vērsti uz korupcijas atklāšanu, politiskā plurālisma aizstāvēšanu un pretošanos arvien autoritārākajam Krievijas režīmam”.

“Viņš cīnās pret totalitārismu par demokrātijas, pamata cilvēktiesību un brīvību idejām, tieši tāpat kā es cīnījos komunistiskajā Polijā pirms vairākām desmitgadēm,” raksta 77 gadus vecais Valensa, kuram 1983.gadā tika piešķirta Nobela Miera prēmija kā padomju bloka vienīgās brīvās arodbiedrības “Solidaritāte” vadītājam.

Valnesa 1990.gadā tika ievēlēts par pirmo atjaunotās neatkarīgās Polijas prezidentu.

Jau ziņots, ka šonedēļ tiesa Krievijā lēma, ka Navaļnijs pārkāpis sava nosacītā cietumsoda noteikumus, neatskaitoties vietējās iestādēs laikā, kamēr atkopās pēc noindēšanas mēģinājuma Vācijā. Tam sekoja plaši protesti Maskavā un Sanktpēterburgā, un represijas pret Navaļnija līdzgaitniekiem un atbalstītājiem turpinās arī tagad.

Lasi vēl: Navaļnija atbalstītāju protestos aizturēti vairāk nekā 10 000 cilvēku

Maskavas tiesa piespriedusi 25 dienu arestu opozīcijas ziņu vietnes “Mediazona” galvenajam redaktoram Sergejam Smirnovam, jo sociālajā vietnē “Twitter” pārpublicēja ierakstu, kurā bija norādīts Navaļņija atbalstam paredzētās protesta akcijas laiks. Savukārt politiķa Ļubovai Soboļai piemērots naudas sods par nepakļaušanos policijai Navaļnija atgriešanās Krievijā dienā un izvirzītas apsūdzības saistībā ar protestiem.

Vietējās organizācijas lēš, ka pēdējo nedēļu Navaļnija atbalsta protestos kopumā aizturēti vairāk nekā 10 000 cilvēku. Varas iestādēm jau sāk aptrūkties, kur visus izmitināt. Sociālajos tīklos popularitāti gūst video, kuros redzami aizturētie drūzmā policijas busiņā vai aizturēšanas kamerā.

Daudziem policija spēkratos vai policijas koridoros vajadzēja pavadīt daudzas stundas. Tikpat ilgi nācās rindās stāvēt tuviniekiem, lai iedotu aizturētajiem pārtiku. Maskavas Publiskās uzraudzības komisija, kas seko līdzi, kā izturas pret aizturētajiem, situācijas atslābumu neprognozē.

Par spīti daudzu valstu aicinājumiem un gaidāmām jaunām sankcijām Kremlis paziņojis, ka Rietumu pārmetumus neņems vērā. Lēmumus Navaļnija lietā pieņēmusi tiesa, bet nesankcionētie protestētāji ir likumpārkāpēji.

9 komentāri