Polijā pret Covid-19 sāk vakcinēt skolotājus; izskan šaubas par “AstraZeneca” efektivitāti

4 komentāri
Polijā pret Covid-19 sāk vakcinēt skolotājus; izskan šaubas par “AstraZeneca” efektivitāti
EPA / SCANPIX

Atšķirībā no Latvijas, kur imunizācijas gaita vakcīnu trūkuma dēļ kavējas, Polijā sākta skolotāju potēšana. Polijā pedagogi iekļauti augstā vietā prioritāri potējamo grupu sarakstā. Daļai no viņiem gan jautājumi par to, vai tiešām viņiem piedāvātās “AstraZeneca” vakcīnas ir tikpat efektīvas kā citu ražotāju potes.

Pedagogu vakcinācija Polijā sākta šīs nedēļas nogalē. Valsts jau iepriekš rezervējusi aptuveni vienu miljonu ”Astrazeneca” vakcīnu. Ar to plānots vakcinēt tos pedagogus, kuri jaunāki par 60 gadiem.

It kā pozitīvo faktu gan aizēnojušas pēdējā laika diskusijas par konkrētā ražotāja vakcīnas efektivitāti. Publiskajā telpā minēta gan ”Astrazeneca’ neefektivitāte vecākiem cilvēkiem, gan pat to vai tā spēj pietiekoši aizsargāt pret jaunajiem, īpaši lipīgajiem Covid-19 paveidiem. Katrā ziņā pedagogu vidū Polijā valda neviennozīmīga attieksme.

“Tas ir liels atvieglojums. Es gaidīju šo brīdi. Covid-19 mūs visus ir nogurdinājis un tagad ir iespēja sākt uz dzīvi raudzīties pozitīvāk,” pauž sākumskolas skolotāja Agņeška Grabovska.

“Es uzskatu, ka pret skolotājiem izturas mazliet sliktāk. Mums nepiedāvāja tās vakcīnas, ar kurām potēja ārstus un citas prioritārās grupas. Arī seniori saņem labāku vakcīnu nekā skolotāji,” norāda skolotāja Patrīcija Svistovska.

Par vakcinēšanas procesu atbildīgais dienests Polijā jau izteicis nožēlu, ka pedagogu vidū izplatīta dezinformācija un neuzticība konkrētajai vakcīnai. Šie pārmetumu raidīti arodbiedrības virzienā, ar kuru valdībai ir saspringtas attiecības jautājumā par algām.

Atšķirības ”Astra Zeneca” un citu Eiropas Savienībā apstiprināto vakcīnu efektivitātes radītājos iepriekš skaidrotas ar atšķirīgiem testiem, kas savstarpēji neesot salīdzināmi.

Amatpersonas norāda, ka ”Astra Zeneca” ir tikpat iedarbīga cīņā pret Covid-19 kā citu ražotāju vakcīnas.

4 komentāri