Polija mazina atkarību no Krievijas gāzes un noslēdz vērienīgu līgumu ar ASV

2 komentāri
Polija mazina atkarību no Krievijas gāzes un noslēdz vērienīgu līgumu ar ASV
EPA/SCANPIX

Svarīgas ziņas šodien Eiropas enerģētikai. Polija noslēgusi jau otro līgumu par ASV par sašķidrinātās gāzes piegādēm turpmākajiem divdesmit gadiem. Šis ir nozīmīgs apliecinājums ASV jau iepriekš izteiktajai apņēmībai pārdot Eiropai arvien vairāk sašķidrinātās gāzes. Tas ir gan finansiāli izdevīgi amerikāņiem, gan mazina Eiropas atkarību no Krievijas energoresursiem.

24 gadu līgumu par ASV gāzes piegādēm šodien svinīgā ceremonijā parakstīja Varšavā, klātesot Polija prezidentam Andžejam Dudam un ASV enerģētikas ministram Rikam Perijam.

Vienošanās parakstīta starp ASV energomilzi “Chenerie” un Polijas valstij piederošo gāzes apgādes kompāniju.

“Polija cieši sadarbojas ar ASV drošības jomā. Jau šodien Polija uzņem Amerikas karavīrus, taču esmu lepns, ka mūsu sadarbība attīstītās arī enerģijas sektorā. Šī ir īstena transatlantiskā partnerība,” pauda Polijas prezidents Andžejs Duda.

“Šis ir signāls viscaur Eiropai. Šādi jūsu enerģētikas nozares nākotne var tikt attīstīta – dažādojot piegādes avotus. Šī ir liela diena Eiropai! Mēs signalizējam šim pasaules reģiona, ka jūs vairs nebūs ierobežoti izvēlē, kur pērkat gāzi un kā to izmantojat,” sacīja ASV enerģētikas ministrs Riks Perijs.

Šis mūsdienu tirgus apstākļiem neraksturīgi ilgais līgums ir daļa no Polijas centieniem mazināt savu enerģētisko atkarību no Krievijas. Vienošanās stāsies spēkā 2019. gadā jeb trīs gadus pirms beigsies pašreizējais poļu līgums ar Krievijas “Gazprom”. Patlaban Polija no “Gazprom” importē aptuveni divas trešdaļas tai nepieciešamās gāzes.

Jāpiebilst, ka patlaban tiek īstenots gāzesvada projekts starp Lietuvu un Poliju. Tādējādi sagaidāms, ka viss Baltijas valstu tirgus pēc 2020. gada būs savienots ar Poliju, un uz Latviju gāzi varēs piegādāt no Eiropas valstīm.

2 komentāri