Plāno publiski atklāt vairāk nekā 300 militārā specdienesta GRU darbinieku personības 

3 komentāri

Pētnieciskie žurnālisti grasās publiskot vairāk nekā 300 Krievijas militārā specdienesta GRU darbinieku personības. Tās izdevies izpētīt, izmantojot robus Krievijas datu bāzēs.

Šī ir kārtējā neveiksme, kas pēdējā laikā piemeklējusi Krievijas specdienestu, kura darbiniekus vaino arī Skripaļu indēšanā.

Pētnieciskās žurnālistikas portāls “Bellingcat” ziņo, ka vairāk nekā 300 GRU spiegu identitātes izdevies noskaidrot, izmantojot auto reģistrācijas datu bāzi. Publicēti pirmie atklājumi.

Interpola meklētais Vladimirs Popovs, kurš 2016. gadā piedalījās Krievijas inspirētajā apvērsumā Melnkalnē, izrādās GRU aģents Eduards Šišmakovs. Melnkalnes prokuratūras ieskatā, aģents Popovs nodevis opozicionāriem naudu apvērsuma sarīkošanai Melnkalnē, lai nepieļautu šīs Balkānu valsts iestāšanos NATO.

Intervijā raidsabiedrībai “Brīvā Eiropa”, pētnieciskās žurnālistikas centra “The Insider” galvenais redaktors Romāns Dobrohotovs atklāja, ka spiegu datu bāze bijusi kā uz delnas jau daudzus gadus.

Romāns Dobrohotovs
“The Insider” galvenais redaktors

Man šķita, ka tie ir visslepenākā…, super-neredzama fronte, bet, kā redzat, pietiek noskaidrot, uz kā vārda reģistrēta mašīna, lai uzzinātu vārdus, mobilo telefonu numurus, pases datus. Es ceru, ka specdienestu darbinieki būs pateicīgi, un pasniegs mums ordeni, jo esam atklājuši gigantisku caurumu, kas, iespējams, jau bija zināms pirms tam visā pasaulē. Otrkārt, – parādījām sabiedrībai, cik “aizsargāti” ir mūsu specdienestu darbinieki. Necik nav aizsargāti!

GRU jau ilgstoši vajā neveiksmes. Skripaļu indētāju neveiklā taisnošanās Kremļa televīzijā, kurā tie stāstīja par Solsberijas katedrāles apskatīšanu, ir tikai neliela redzamā daļa.

Amsterdamā oktobrī tika pieķerti četri Krievijas pilsoņi, kuri turēti aizdomās par kiberuzbrukuma plānošanu starptautiskajai Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijai. Viņi centās iznīcināt savus mobilos tālruņus, viens no telefoniem pirms tam tika ieslēgts netālu no GRU ēkas Maskavā. Pie viena no aizturētajiem atrasts čeks par taksometra braucienu no ielas, kas atrodas netālu no GRU ēkas, uz lidostu. Skaidroties par neveiksmēm GRU priekšnieku Igoru Korobovu vēl nesen bija izsaucis Vladimirs Putins.

Šonedēļ Korobovs nomira. Oficiālā versija – pēc ilgas un smagas slimības. Krievijas žurnālisti spriež, ka kādreiz tik slavenais militārās spiegošanas dienests nolaists līdz kliņķim.

Dobrohotovs pauž: “Nav naudas, lai apmācītu cilvēkus. Vienus un tos pašus aģentus, kuri tikko kā ir izgāzušies, sūta uzdevumā otrreiz. Haoss, bardaks. Visa pasaule reiz iemācījās vārdu “novičoks”, tagad laiks iemācīties vārdu “bardaks”.”

Savukārt “Bellingcat” pētnieki saņēmuši e-pastu par kādu Krievijas politisko bēgli, kuram esot zināma sīkāka informācija par to, kā Skripaļu indētāji tikuši pie Anglijas vīzas. Kāds vīrietis, kas sevi sauc par Vadimu Mitrofanovu, esot nodarbojies ar vīzu kārtošanu. Specdienesti esot draudējuši izrēķināties ar viņa tuviniekiem, ja Mitrofanovs atteiksies izsniegt vīzas, nepārbaudot nekādu informāciju par konkrētām personām un neatstājot nekādas pēdas.

Morics Rakuhitskijs
“Bellingcat” pētnieki

Mēs sazinājāmies ar šo cilvēku. Godīgi sakot, kad pirmo reizi dzirdējām šo versiju, likās, ka tas ir Holivudas filmas stāsts. Bija nepieciešami divi mēneši, lai pārbaudītu, ka informācija patiešām ir patiesa.

Jāpiemin, ka arī iepriekšējais GRU priekšnieks – Igors Serguns – mira pēkšņā nāvē no sirdstriekas, 2016.gada janvārī, vien 58 gadu vecumā.

3 komentāri