Pirmo reizi Gruzijas vēsturē par valsts prezidenti ievēlēta sieviete – bijusī ārlietu ministre Salome Zurabišvili

1 komentārs

Šīs bija pēdējās Gruzijas prezidenta vēlēšanas, kad par valsts vadītāju balsoja tauta. Nākamajam prezidentam būs jau daudz mazāk pilnvaru, jo Gruzija kļūs par parlamentāru republiku.

Pēc trešdien notikušās Gruzijas prezidenta vēlēšanu balsu saskaitīšanas Salome Zurabišvili ieguvusi teju 60% vēlētāju atbalstu, bet opozīcijas kandidāts Grigols Vašadze – 40%. Tas 66 gadus vecajai politiķei ļaus kļūt par pirmo sievieti Gruzijas prezidenta amatā.

“Mēs esam izvēlējušies mierpilnu Gruziju, valsti, kurā visiem pilsoņiem ir vienādas tiesības. Mūsu uzdevums ir uzsākt dialogu arī ar to sabiedrības daļu, kas nebalsoja par mani un kas nepiekrīt mums. Mēs visi esam šīs valsts pilsoņi,” pēc vēlēšanām sacīja Zurabišvili.

Jaunā prezidente dzimusi un augusi Francijā un savulaik pat bijusi Francijas vēstniece Gruzijā. Taču 2004. gadā viņa kļuva par Gruzijas ārlietu ministri. Prezidenta vēlēšanās Zurabišvili balotējās kā neatkarīgā kandidāte, taču atbalstu viņai nodrošināja valdošā partija “Gruzīnu sapnis”, kas grib uzlabot attiecības gan ar Krieviju, gan ar Eiropas Savienību. Daudzi gruzīni uzskata, ka viņai ir prokrieviski uzskati, citi pārliecināti, ka tieši viņa 2008. gadā iemetusi Gruziju karā ar Krieviju.

Gruzijā paredzēta pāreja uz citu valsts iekārtu – parlamentāru republiku. Nākamo prezidentu pēc sešiem gadiem prezidentu izraudzīs īpaša elektoru kolēģija.

1 komentārs