Pirmo reizi G7 samits noslēdzies bez kopēja ziņojuma

1 komentārs
Pirmo reizi G7 samits noslēdzies bez kopēja ziņojuma
AFP/SCANPIX

Francijas kūrortpilsētā Biaricā noslēdzies pasaules turīgāko un ietekmīgāko valstu līderu – G7 – samits. Pirmo reizi savā pastāvēšanas vēsturē lielā septiņnieka samits beidzies bez tradicionālā noslēguma ziņojuma.

Lai gan kopējs redzējums par nākamā gada prioritātēm ārpolitikā nav rasts, valstīm izdevies vienoties par tehnisku un finanšu atbalstu cīņā pret postošajiem Amazones ugunsgrēkiem. Šim nolūkam tiks piešķirti 20 miljoni dolāru.

G7 samitā pēc ASV un Francijas sarunām panākta arī vienošanās par digitālo pakalpojumu nodokļa piemērošanu tādiem tehnoloģiju milžiem kā “Google”, “Facebook” un “Amazon”. Puses vienojušās, ka jaunā starptautiskā nodeva, par kuru jāvienojas 134 Ekonomikas sadarbības un attīstības organizācijas dalībvalstīm, varētu tikt ieviesta jau nākamgad.

Pasaules lielāko ekonomiku uzmanības centrā bijis arī Ukrainas jautājums, un tajā puses vienojušās jau nākamā mēneša vidū organizēt jaunas sarunas par situācijas stabilizēšanu karadarbības skartajos reģionos.

“Esmu jau sazinājies ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski, un viņš ir apliecinājis gatavību pievienoties šai sanāksmei. Arī Krievijas puse ir apstiprinājusi dalību, un mēs ceram, ka beidzot tiks rasts konstruktīvs veids, kā izbeigt šo konfliktu,” atzina Francijas prezidents Emanuels Makrons.

G7 samits viesis nelielu cerību par iespēju glābt pasaules lielvaru un Irānas kodolvienošanos. ASV prezidents Donalds Tramps G7 samita laikā paziņojis, ka ir gatavs jau tuvākajās nedēļās tikties ar Irānas prezidentu Hasanu Ruhani, lai saspīlējumu starp abām pusēm atrisinātu diplomātiskā ceļā.

Tikmēr par ārvalstu mediju uzmanības centrā nonākušo pasaules ietekmīgāko ekonomiku samitu ietekmīgais “Politico” raksta: neviena ziņojuma par labklājību, ekonomisko izaugsmi vai savstarpēji izdevīgu tirdzniecību – tā beidzies pasaules bagātāko demokrātiju līderu samits. Politikas analītiķi gan norāda, ka laikā, kad ir nestabila globālā ekonomika, starptautisko kārtību ir izjaukuši tirdzniecības kari pasaules lielvaru starpā, šāds scenārijs bijis prognozējams.

“Politico” vēsta, ka šāds samita noslēgums ir kārtējais signāls, ka pasaules lielvaras nav spējīgas vienoties par kopīgu ārpolitisko redzējumu un paziņojumi, kas izskanējuši saistībā ar iespēju atjaunot pasaules lielvaru un Irānas kodolvienošanos, kā arī krīzi Ukrainā ir tikai formāli paziņojumi.

1 komentārs