Pirmās ASV prezidenta vēlēšanu debates – savstarpēju apvainojumu pilnas

1 komentārs
Pirmās ASV prezidenta vēlēšanu debates – savstarpēju apvainojumu pilnas
AFP / SCANPIX

Spraigā gaisotnē aizvadītas ASV prezidenta vēlēšanu debates, kurās tikās pašreizējais Baltā nama saimnieks, republikānis Donalds Tramps un demokrātu kandidāts Džo Baidens. Apskatnieki vērtē, ka šīs savstarpēju apvainojumu pilnās debates bijušas haotiskākās, kādas redzētas ilgu laiku.

ASV prezidents, republikāņus pārstāvošais Donalds Tramps saimnieko Baltajā namā kopš kopš 2017. gada. Novembrī gaidāmajās vēlēšanās viņam izaicinājumu metīs pieredzējušais politiķis, demokrāts Džo Baidens. Savstarpējām laipnībām abi apmainās jau ilgāku laiku – sociālajos tīklos un citās platformās -, taču šonakt sāncenši tikās aci pret aci pirmajās oficiālajās debatēs.

Pandēmijas laikā tām īpaša gatavošanās un piesardzības pasākumi, piemēram, šoreiz bija jāiztiek bez ierastajām ovācijām vai ūjināšanas no abu kandidātu atbalstītājiem. Sarunas laikā klātienes skatītājiem bija piekodināts sēdēt mierā.

To gan pārliecinoši kompensēja abi dalībnieki, jo īpaši Tramps, kurš uzvedās agresīvi, bieži pārkliedzot gan savu sāncensi, gan debašu vadītāju. Nereti izcēlās arī Baidens, piemēram, kad Trampam tika prasīts, vai viņš gatavs nosodīt par rasistiskām uzskatītas organizācijas, un prezidents norādīja, ka arī Baidena demokrātu pusē ir radikālas kustības.

Debatēs politiķi viens otru vairākkārt nosauca par meļiem. Tramps kritizēja Baidena prāta spējas un apsūdzēja viņa dēlu korupcijā, savukārt demokrātu kandidāts sāncensi nodevēja par rasistu, klaunu un Vladimira Putina klēpja suni.

Skatītāju aptaujā atklājies, ka 48% uzvaru debatēs dod Baidenam, 41% Trampam, pārējie dueli uzskatīja par neizšķirtu. Kas varbūt zīmīgāk – 69% debates raksturoja kā kaitinošas. Vēl divi šādi pasākumi gaidāmi līdz vēlēšanām, kas paredzētas 3. novembrī.