Piesārņojuma dēļ apdraudēts pērļu baltais Tadžmahals

1 komentārs
Piesārņojuma dēļ apdraudēts pērļu baltais Tadžmahals
Foto: AFP / LETA

Viens no modernās pasaules septiņiem brīnumiem – ikoniski baltais Tadžmahals Indijā – visai drīz var palikt vien nostāstos.

Vietējie iedzīvotāji un vēsturnieki brīdina, ka Indijas lepnums un tūristu iecienītais apskates objekts var zaudēt cīņā ar piesārņojumu un vides degradāciju, un kļūt netīri dzeltens.

Agras pilsēta, Utar Pradešas štats, – šeit dzīvo gandrīz tikpat cilvēku, cik Latvijā, un saimniekošanas metodes savās mājās nav no ilgtspējīgākajām un videi draudzīgākajām. Tas atstāj iespaidu uz vienu no zināmākajiem Indijas apskates objektiem – Tadžmahalu.

Tadžmahals būvēts Mugalu impērijas laikā pēc imperatora Šaha Džahana pasūtījuma. Tadžmahalā, kas kalpo kā mauzolejs, atdusas viņa sieva.

Vēsturnieki un gidi pēdējās nedēļās kļuvuši redzamāki ar saviem saucieniem pēc palīdzības – gaisa piesārņojuma dēļ ēka ieguvusi dzeltenu nokrāsu, ko nerīkojoties būšot visai grūti mainīt. Piesārņojums nāk no pilsētas industriālā rajona kā arī garām braucošajām auto straumēm.

Tikmēr blakus tekošā Jamunas upe tiek piesārņota ar notekūdeņiem, tādēļ gaisā savairojušies insekti, kas arvien vairāk notraipa ēkas sienas.

Valdības pārstāvji tradicionāli nekomentē Tadžmahala stāvokli. Tikmēr brīvprātīgi marmora būvi, kā nu māk, uzkopj arheologu biedrība. Aktīvisti berž Tadžmahala sienas ar minerālu pastu, tomēr nav zināms, cik ilgi šāda prakse līdzēs.