NATO apsolījušas Ukrainai modernu bruņojumu; NATO noliedz

Pievienot komentāru
NATO apsolījušas Ukrainai modernu bruņojumu; NATO noliedz
FOTO: AFP ()

Ukrainas prezidenta Petro Porošenko padomnieks, bijušais iekšlietu ministrs Jurijs Lucenko pavēstījis, ka piecas NATO dalībvalstis – ASV, Norvēģija, Polija, Francija un Itālija apsolījušas Ukrainai piegādāt modernu bruņojumi, vēsta ziņu aģentūra UNIAN. Tomēr vēlāk NATO dalībvasltis noliegušas, ka būtu solījušas ieroču piegādes

Lucenko norādījis, ka NATO samita laikā panākta vienošanās par ieroču piegādēm, kā arī militāro ekspertu klātbūtni Ukrainā. ”Pretteroristiskās operācijas laikā starp armijas virsniekiem un brīvprātīgajiem esam atklājuši talantīgus cilvēkus. Viņi varētu būt tie, kas varētu veidot ne tikai jaunas Ukrainas armijas mugurkaulu, bet arī spēlēt nozīmīgu lomu, ja Ukraina kādreiz nolemtu pievienoties NATO,” pavēstīja Lucenko.

Viesojoties NATO samita laikā Velsā, Ukrainas prezidents Pjotrs Porošenko intervijā BBC norādījis, ka lūdzis NATO piegādāt precīzus ieročus. ”Jāsaprot, ka mums šie ieroči ir nepieciešami lai aizsargātos, nevis uzbruktu. Mums tie ir nepieciešami, lai mēs varētu izveidot Eiropas līmeņa drošības sistēmu,” norādīja Ukrainas prezidents.

NATO valstis noliedz, ka palīdzēs ar ieročiem

Četru NATO dalībvalstu – ASV, Itālijas, Polijas un Norvēģijas – amatpersonas svētdien noraidījušas Ukrainas prezidenta Petro Porošenko padomnieka Jurija Lucenko paziņojumu, ka NATO samitā Velsā ar šīm valstīm panākta vienošanās par mūsdienīga bruņojuma piegādi Ukrainai. Piektā Lucenko minētā valsts – Francija – atteikusies komentēt šo paziņojumu.

Velsas samitā tika pieņemts kopīgs Ukrainas un NATO paziņojums, kurā uzsvērts, ka alianses valstis pastiprinās atbalstu Ukrainas drošībai, paredzot jaunas programmas vadības, sakaru, loģistikas, standartizācijas, kiberaizsardzības, stratēģisko komunikāciju un karavīru sociālās adaptācijas jomā. NATO apņēmusies palīdzēt arī ievainoto karavīru rehabilitācijā un pastiprināt alianses valstu padomnieku klātbūtni NATO pārstāvniecībā Kijevā.

Iepriekš alianses amatpersonas jau uzsvērušas, ka NATO neplāno sūtīt Ukrainai bruņojumu, bet dalībvalstīm tas nav liegts.

Svētdien NATO amatpersona ziņu aģentūrai “Reuters” apliecinājusi, ka šāda nostāja paliek spēkā. Aģentūra pieļauj, ka Lucenko savu paziņojumu sniedzis iekšpolitisku apsvērumu dēļ, lai akcentētu, ka NATO atbalsta Ukrainu un tās prezidentu.

Itālijas Aizsardzības ministrijas pārstāvis norādījis, ka viņa valsts, tāpat kā citas NATO un Eiropas Savienības dalībvalstis, gatavojas Ukrainai sniegt neletālu palīdzību, tostarp bruņuvestes un ķiveres.

Viņa norvēģu kolēģis aģentūrai NTB norādījis, ka Norvēģijas virsnieki piedalīsies divās mācībās Ukrainā, bet ziņas par bruņojuma piegādēm neatbilst patiesībai.

Polijas Aizsardzības ministrijas pārstāvis paziņojis, ka nekāda vienošanās par moderna bruņojuma piegādi Ukrainai Velsas samitā nav panākta.