Pieaug spriedze starp ES un Lielbritāniju

Pievienot komentāru
Pieaug spriedze starp ES un Lielbritāniju
AFP/SCANPIX

Pieaug spriedze Eiropas Savienības (ES) un Lielbritānijas starpā – Eiropas Komisija (EK) aicina Lielbritāniju atteikties no plānotā likumprojekta daļām, kas neievērotu breksita līgumu, vēsta TV3 raidījums “900 sekundes”.

Lielbritānijas premjers Boriss Džonsons vēlas, lai Lielbritānijas Iekšējā tirgus likums ignorē breksita līguma nosacījumu, saskaņā ar ko uz Ziemeļīriju atteiktos atšķirīgi pēcbreksita muitas noteikumi nekā uz pārējo Lielbritāniju. Taču šā breksita lūguma daļa tiek uzskatīta par būtisku, lai izvairītos no stingrās robežas atjaunošanās starp Ziemeļīriju, kas ir daļa Lielbritānijas, un Īriju, kas ir ES dalībvalsts.

Britu valdības augstākā par breksitu atbildīgā amatpersona Maikls Govs uzstāj, ka briti negrasās piekāpties Eiropas ultimātam, ko sarunās norādījis arī EK viceprezidentam Marošam Šefčovičam.

“Es ļoti skaidri darīju zināmu viceprezidentam Šefčovičam, ka mēs neatsauksim likumprojektu. Viņš to saprata, protams, paužot nožēlu par to,” pauda Lielbritānijas kabineta kancelejas ministrs Maikls Govs

Tikmēr ES ar aicinājumu Lielbritānijai atteikties no plānotā likumprojekta daļām, kas neievērotu breksita līgumu, liek noprast, ka tam var būt tiesiskas sekas – EK nekautrēsies izmantot tiesiskus mehānismus, lai atbildētu uz līguma pārkāpumiem.

Pēcbreksita sarunas Londonā notiek jau trīs dienas, un ES breksita sarunu delegācijas vadītājs Mišels Barnjē pārmeta Lielbritānijai, ka tās nostāja tajās nav konstruktīva.

Lai gan Lielbritānija ES atstāja jau 31. janvārī, līdz gada beigām ilgst pārejas periods, kura laikā cita starpā jāpanāk vienošanās par jauno savstarpējās tirdzniecības līgumu. Ja vienošanos neizdosies panākt, abu pušu attiecības tirdzniecībā turpmāk regulēs Starptautiskās tirdzniecības organizācijas noteikumi.