Pieaug spriedze starp ASV un Ķīnu saistībā ar Taivānas jautājumu

0 Komentāru
Pieaug spriedze starp ASV un Ķīnu saistībā ar Taivānas jautājumu
ZUMAPRESS/SCANPIX

Pieaug starptautiskā spriedze starp Ķīnu un ASV saistībā ar Taivānas jautājumu. Ķīnas valdību satraukusi ASV prezidenta Baidena intervija, kurā viņš apgalvojis, ka aizstāvēs Taivānu, ja pret to tiks vērsta agresija. Ķīna paziņojusi, ka Taivānas jautājumā vietas kompromisiem nebūs.

Ķīna uzskata Taivānu par daļu savas teritorijas. Līdz šim notikuši vairāki incidenti, kuros Ķīnas iznīcinātāji un karakuģi atradušies netālu no Taivānas vai arī dodas cauri Taivānas šaurumam. Ķīna nav izslēgusi arī spēka pielietošanu, lai pakļautu Taivānu.

ASV prezidents Džo Baidens vakar intervijā telekanālam “CNN” izteicies, ka ASV nevēlas jaunu auksto karu, taču pauda bažas, ka Ķīna varētu “iesaistīsies darbībās, kas viņus nostādīs situācijā, kurā viņi varētu pieļaut nopietnu kļūdu”. un apstiprinoši atbildēja uz jautājumu par Taivānas aizsargāšanu. Tas saniknojis Ķīnu.

“Taivāna ir neatņemama Ķīnas teritorijas daļa. Taivānas jautājums ir tikai Ķīnas iekšēja lieta, kas nepieļauj nekādu ārvalstu iejaukšanos. Runājot par jautājumiem, kas saistīti ar Ķīnas suverenitāti un teritoriālo integritāti un citām pamatinteresēm, Ķīna uzsver: te nav vietas kompromisiem vai piekāpībai! Nevienam nevajadzētu par zemu novērtēt Ķīnas tautas stingro apņēmību, stingro gribu un spēju aizstāvēt valsts suverenitāti un teritoriālo integritāti,” paziņojis Ķīnas ārlietu ministrijas pārstāvis Vangs Venbins.

ASV aizsardzības ministrs Loids Ostins paziņoja, ka ASV joprojām ir apņēmības pilna palīdzēt Taivānai sevi aizstāvēt, jo Ķīnas valdība atkārtoti apstiprināja savu ilgstošo apgalvojumu, ka sala ir tās teritorija. Jautāts, vai ASV aizstāvēs Taivānu, ja salai uzbrūk Ķīna, viņš žurnālistam sacīja, ka neapspriedīs hipotētiskās situācijas.

“Neviens nevēlas redzēt problēmas šajā teritorijā, noteikti ne prezidents Baidens, tam nav nekāda iemesla. Mēs turpināsim palīdzēt Taivānai ar visu, kas tai ir nepieciešamas, lai tā sevi aizstāvētu,” norāda Ostins.

Jāpiemin, ka tieši pēdējo nedēļu laikā pieaug spriedze starp Taivānu un Ķīnu. Ķīnas militārās lidmašīnas regulāri pārkāpj Taivānas gaisa telpu, bet salas tuvumā norisinās Ķīnas bruņoto spēku mācības. Pekina neslēpj, ka vēlas iegūt kontroli pār nelielo salu, ko tā uzskata par savu teritoriju.

0 Komentāru