Pie Lietuvas Seima protesti pret plāniem noteikt ierobežojumus nepotētajiem izvērtušies sadursmēs

1 komentārs
Pie Lietuvas Seima protesti pret plāniem noteikt ierobežojumus nepotētajiem izvērtušies sadursmēs
AFP/SCANPIX

Pie Lietuvas Seima ēkas sarīkotā protesta akcija pret valdības plāniem noteikt ierobežojumus cilvēkiem, kuri nav vakcinējušies pret Covid-19 vai testējušies, otrdienas vakarā izvērtusies sadursmēs – policija laidusi darbā asaru gāzi un pret dažiem mītiņotājiem lietojusi spēku, savukārt daži protestētāji policistiem metuši ar ūdens pudelēm un akmeņiem.

Pie parlamenta ieradušies policijas īpašo uzdevumu spēki, kas agresīvākos protestētājus pa vienam ved projām. Policisti arī atspieduši mītiņotājus no Seima iekšpagalma vārtiem, ļaujot deputātiem izbraukt no autostāvvietas, tikmēr protestētāji klaigājuši un skandējuši “Kauns, kauns!”.

Pie Seima redzamas arī neatliekamās palīdzības mašīnas. Ziņu aģentūras BNS žurnālisti novērojuši, ka vismaz pāris cilvēkiem apsaitētas galvas, citiem tiek mazgātas acis, ko skārusi asaru gāze.

Policijai palīgā ieradušies Sabiedrības drošības dienesta spēki. Lielākā daļa protestētāju no ēkas atstumti.

Policijas ģenerālkomisārs Renats Požēla žurnālistiem paziņojis, ka sākta pirmstiesas izmeklēšana par nemieru organizēšanu. Pēc viņa teiktā, viens policijas darbinieks operācijas laikā cietis, viņam savainota acs.

Požēla arī norādījis, ka policija dienas gaitā fiksējusi notiekošo un trešdien sāks identificēt iespējamos pārkāpējus, kuri var tikt saukti tiklab pie administratīvās, kā pie kriminālatbildības.

Kā skaidrojis ģenerālkomisārs, otrdien notikušo protesta akciju var iedalīt divās daļās – līdz plkst.17 tai bijusi dota atļauja, taču daļa cilvēku nav izklīduši arī pēc tam un sākuši aktīvi darboties, lai bloķētu cilvēku un automašīnu kustību, tādēļ nolemts sākt policijas operāciju, taču bijis vajadzīgs laiks, lai atgādātu pie Seima policijas papildspēkus, jo policijai “pašlaik jāpilda daudz dažādu funkciju”.

Kā sociālajā tīklā ‘Facebook” rakstījusi iekšlietu ministre Agne Bilotaite, notiekošais pārkāpj jebkādas mierīgā pilsoniskā akcijā pieļaujamās robežas.

“Protesta robeža ir pārsniegta – policists, kurš pildījis savus pienākumus, ir ievainots pie Seima. Tas neietilpst nevienas mierīgas civildarbības robežās. Es ticu mūsu ierēdņu profesionalitātei un atbalstu viņus valsts un tās simbolu aizsardzības nodrošināšanā. Šobrīd viņiem ir milzīgs slogs, tostarp drošības nodrošināšana pagaidu izmitināšanai nelegālajiem migrantiem. Vardarbība netiks pieļauta. Katram, kurš pārkāpj Lietuvas Republikas likumus, būs jāuzņemas atbildība. Par nemieru organizēšanu sākta pirmstiesas izmeklēšana. Mēs sniegsim visu nepieciešamo palīdzību cietušajam virsniekam,” viņa uzsvērusi.

Kā ziņots, pie Seima ēkas Viļņā otrdien pulcējās vairāki tūkstoši cilvēku, lai protestētu pret valdības plāniem noteikt stingrus ierobežojumus cilvēkiem, kuri nav vakcinējušies pret Covid-19 vai testējušies, bet vakarpusē vairāki simti cilvēku bloķēja visas parlamenta ēkas izejas un vārtus uz iekšējo pagalmu, kur deputāti novieto savus automobiļus, izkliedza apvainojumus gan politiķiem, gan žurnālistiem, turklāt daļa no viņiem izturējās visai agresīvi.

Lietuvas valdība stingrus ierobežojumus nevakcinētajiem un netestētajiem plāno noteikt no septembra vidus, bet Seims otrdien ārkārtas sesijā risināja gluži citus jautājumus, kas saistīti ar nelegālās migrācijas krīzi.

1 komentārs