Komentāri

Ko Latvija var sagaidīt no Donalda Trampa? Jaunievēlētais ASV prezidents jau aizpildījis vairākas vakances savā jaunajā administrācijā. Tajā ir gan Krievijas īstenotās agresijas Ukrainā kritiķi, gan uzņēmējs, kurš ir labās attiecībās ar Vladimiru Putinu. Eksperti atzīst, ka Baltijas valstīm jābūt piesardzīgām par nākamo gadu.

Par aizsardzību atbildēs pieredzējis militārists, bet par ārlietām – augstākā līmeņa biznesmenis. Donalds Tramps jau izvēlējies cilvēkus tajās pozīcijās, kas Latviju interesē visvairāk. Kandidāti ir ar dažādām pieredzēm un pasaules uzskatiem.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

“Pilnīgi noteikti ASV administrācija būs pilnīgs pretstats Obamas administrācijai. Pirmkārt tā būs jaudīga, ļoti pieredzējusi un aktīva. Jautājums ir, kādā virzienā šī jauda un spēcīgie cilvēki tiks pielietoti?” teic Latvijas Ārpolitikas institūta pētnieks Māris Andžāns.

Šis jautājumus arī rada bažas Latvijā. Valsts sekretāra jeb ārlietu ministra amatam Tramps izvirzījis milzīgās enerģētikas korporācijas ”Exxon” prezidentu Reksu Tillersonu. Viņš pārstāvējis kompānijas intereses tieši Krievijā. Tillersonam ir personiskas attiecības ar Krievijas prezidentu, reti kurš cits amerikānis tik daudz laika ir pavadījis kopā ar Vladimiru Putinu.

”Rekss Tillersons ir nozīmēts arī kā tāds zināms ārpolitisko biznesa “dīlu” veidotājs. Tas mums kā mazai valstij nozīmē, ka ir jābūt ļoti piesardzīgiem,” norāda Latvijas Ārpolitikas institūta direktors Andris Sprūds.

”Tillersons ir strādājis ar Krieviju, saņēmis draudzības ordeni, ir ticies ar Putinu pietiekami daudzas reizes. Kontakti ir bijuši, bet jautājums, cik tas ir bijis ideoloģisku vai kādu simpātiju dēļ, vai arī vienkārši interešu vārdā. Visticamāk, mēs varam sagaidīt jaunu attiecību pārstartēšanu starp Krieviju un ASV,” piebilst Andžāns.

Pēc Trampa ievēlēšanas, uz ASV devās Latvijas Saeimas deputātu delegācija. Vašingtonā saņemti jau iepriekš dzirdētie apliecinājumi.

Saeimas Ārlietu komisijas vadītājs, partijas “Vienotība” politiķis Ojārs Ēriks Kalniņš: ”Tas, ka ASV politika pret Baltijas valstīm un NATO nemainīsies, ka tā ir pastāvīga. Mēs to dzirdējām no 15 senatoriem – gan republikāņu, gan demokrātu. Viņi gribēja mūs pārliecināt, ka – neskatoties uz to, kas tika teikts priekšvēlēšanu laikā – ka esošā politika turpināsies. Ka arī ir lielas bažas par Krievijas rīcību Ukrainā un mums vismaz teica, ka viņi arī turpinās atbalstīs sankcijas.”

Tomēr no paša Donalda Trampa šādi apliecinājumi līdz šim nav izskanējuši. ”Nenoliedzami, ka Tramps nebūs tas politiķis, kurš gribēs, lai viņam rokas kāds īpaši sasaista, un viņš ar šādu lozungu arī nāca pie varas,” saka Sprūds.

Eksperti pieļauj, ka ASV ārpolitikā vērtības biežāk tiks aizstātas ar izdevīguma meklējumiem. ”Līdz ar to nebūs līdz šim daudz pieredzētais – kā Džo Baidena runā Latvijā – kas bija patosa pilna, ka ”mēs esam par brīvību, mēs aizstāvēsim vājos pret spēcīgajiem”. Būs meklējumi uz izdevīgumu. Diemžēl tāda iespēja pastāv. Iespēja par to, ka tiek pārskatīts arī spēku izvietojums Baltijas valstīs un Polijā,” norāda Andžāns.

Ja valsts sekretāru Tillersonu Latvijā vērtē piesardzīgi, tad pozitīvs viedoklis ir par aizsardzības sekretāru Džeimsu Metisu. Viņš kritizējis Krievijas rīcību gan Ukrainā, gan Sīrijā, paudis atbalstu gan Baltijas valstīm, gan NATO.

”Viņš ir tā stabilitātes sala, ja tā varētu teikt. Tieši viņš ir tas, kurš ir nācis no militāristu aprindām. Šīs spēka struktūras ASV, tās Krieviju uztver ne kā tuvāko sabiedroto vai partneri, bet, protams, uztver kā zināmu konkurentu,” skaidro Latvijas Ārpolitikas institūta direktors.

Tikmēr aizejošā Baraka Obamas administrācija nolēmusi paātrināt NATO Varšavas samita lēmumu izpildi par spēku nosūtīšanu uz Poliju un Baltijas valstīm. Pirmie ASV spēki Eiropā valstīs ieradīsies vēl pirms Trampa kļūšanas par prezidentu.

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Kad ārā ir tik karsti cik Meksikā, ir jāēd tako, un Linda no ”Gatavo 3” ir sagatavojusi tam recepti. Šis ēdiens būs lielisks ne tikai paša vēderam, bet arī atsvaidzinās tavu cienasta piedāvājumu viesiem ballītē.

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Ik nedēļu Tele2 ”Gudrajā mājā” viesojas kāda savā profesijā panākumus guvusi persona. Šoreiz meža biezoknī Gustavu Terzenu apciemoja interjera dizainere, ”Amerikas Arhitektūras balvas 2017″ ieguvēja Santa Meikulāne. Dizainere uzskata, ka tehnoloģijas palīdz ērtāk apieties ar dažādām lietām, tāpēc labprāt apskatīja ”Gudro māju”, lai redzētu, ko no piedāvātajām funkcijām vēlētos iegādāties savai mājvietai.

Lasi vēl