Pētnieks: Lielais atbalsts Putinam Latvijā ir tas, kas jāņem vērā Latvijas politiķiem

5 komentāri

Balsošanas procedūras tehnisku nodrošināšanu nevar saukt par godīgām vēlēšanām. Tā Krievijas pilsoņu izvēli uz vēl sešiem gadiem valsts vadību uzticēt Vladimiram Putinam “LNT” raidījumā “900 sekundes” komentēja ārpolitikas eksperts Andis Kudors.

”Pārņem skumjas par to, cik viegli cilvēki ir ietekmējami. Ja jūs kontrolējat lielākos valsts medijus, un no rīta līdz vakaram runājat vienu un to pašu, diemžēl tas strādā,” norāda Kudors.

Un pret Krievijas informatīvo ietekmi imūni nav bijuši arī Latvijā dzīvojošie Krievijas pilsoņi. Vēlētāju rinda pie Krievijas vēstniecības vakar bija mērāma pat simtos metru. Un absolūtais vairākums no viņiem bija ieradušies savu balsi atdot par to, lai vara Krievijā nemainītos.

”Bija mobilizēti vēlētāji, kuri dzīvo ārpus Krievijas. Jo Putinam par katru cenu bija nepieciešams, lai šis vēlētāju skaits ir milzīgs,” norāda Kudors.

Augstais atbalsts Putinam Latvijā šajās vēlēšanās ir galvenais, ko vajadzētu piefiksēt Latvijas politiķiem un lēmumu pieņēmējiem, – tā norāda Latvijas Ārpolitikas institūta pētnieks Māris Andžāns. Viņaprāt, Latvijai jādara vairāk savas informatīvās telpas sargāšanā pret Krievijas mediju vēstījumiem.

“Tas parāda, ka uzticība Putinam un Krievijai ir diezgan liela. Un tas ir noteikti attiecināms ne tikai uz Krievijas pilsoņiem, bet, visticamāk, uz lielu daļu Latvijas cittautiešiem. Ir pilnīgi skaidrs, ka caur Krievijas valsts televīzijām, Latvijā cilvēki tiek indoktrinēti. Tiek pasniegts viens viedoklis. Latvijai noteikti ir jādomā par plašsaziņas līdzekļu telpu. Atstājot to kā ir, Krievija to kādu dienu var izmantot arī citiem mērķiem. Tas tikai parāda, ka Krievijas plašsaziņas līdzekļiem ir milzīgas mobilizācijas spējas,” norāda Andžāns.

Eksperta vērtējumā, Krievijas politika pēc vēlēšanām radikāli nemainīsies, kas nozīmē, ka Baltijas valstīm jābūt piesardzīgām, jo nav gaidāma attiecību uzlabošanās ar kaimiņvalsti: “Krievija kādos brīžos var kļūt asāka. Un, ja saasinās attiecības ar Rietumiem, Krievija kaut kādā brīdī var mēģināt izaicināt kādu no Baltijas valstīm uz kādu konfliktu. Katrā ziņā velti ir gaidīt, ka attiecības uzlabosies.”

Jāpiebilst, ka arī 2016. gadā notikušajās Krievijas parlamenta vēlēšanās par Kremļa saimnieka partiju ”Vienotā Krievija” Latvijā nobalsoja procentuāli vairāk vēlētāju nekā pašā Krievijā.

 
5 komentāri