Pētījums: Pēc saslimšanas ar Covid-19 gados jaunāki pieaugušie riskē gūt nopietnus orgānu bojājumus

1 komentārs
Pētījums: Pēc saslimšanas ar Covid-19 gados jaunāki pieaugušie riskē gūt nopietnus orgānu bojājumus
PN/SCANPIX

Gados jaunāki pieaugušie jeb cilvēki vecumā no 19 līdz 49 gadiem, kuri pēc saslimšanas ar Covid-19 ievietoti slimnīcā, gandrīz tikpat bieži cieš no jaunā koronavīrusa komplikācijām kā vecāka gadagājuma cilvēki, sākot no 50 gadu vecuma, atklāts jaunā Lielbritānijas zinātnieku pētījumā.

Pētījumā piedalījās 73 197 dažāda vecuma pieaugušie, kas Covid-19 pandēmijas pirmajā vilnī 2020. gadā nokļuva kopumā 302 Lielbritānijas slimnīcās. Četriem no 10 cilvēkiem, kuri bija vecumā no 19 līdz 49 gadiem, ārstēšanas laikā attīstījās nieru, plaušu vai citu orgānu problēmas.

“Vēstījums ir tāds, ka šī nav tikai vecāka gadagājuma cilvēku un vārgu cilvēku slimība,” sacīja pētījuma vadītājs, profesors Kalums Semple (Calum Semple).

“Dati pastiprina faktu, ka Covid-19 nav gripa, un mēs redzam, ka pat jauni pieaugušie, kas nonāk slimnīcā, cieš no ievērojamām komplikācijām, no kuru dažu dēļ nākotnē būs nepieciešama turpmāka veselības uzraudzība un, iespējams, turpmāka ārstēšana.”

Pētījumā, ko veica pētnieki septiņās Apvienotās Karalistes universitātēs, Anglijas Veselības un sociālās aprūpes un Sabiedrības veselības departamentā, tika pētīts to “komplikāciju” skaits, kurām nepieciešama stacionāra ārstēšana ar Covid-19, kas definēta kā orgānu specifiska medicīniskā diagnoze.

Kopumā apmēram puse no visiem pieaugušajiem pacientiem slimnīcā uzturējās vismaz ar vienu no komplikācijām. Visizplatītākie bija nieru bojājumi, kam sekoja plaušu un sirds bojājumi.

Visaugstākais orgānu bojājumu īpatsvars bija tiem cilvēkiem, kas vecāki par 50 gadiem, – 51% no tiem ziņoja par vismaz vienu problēmu. Bet tie bija “ļoti izplatīti” arī jaunākās vecuma grupās. Apmēram 37% cilvēkiem 30 līdz 39 gadu vecumā un 44% cilvēkam vecumā no 40 līdz 49 gadiem pēc saslimšanas ar Covid-19 tika reģistrēta vismaz viena komplikācija.

Ārsti vēl nav pārliecināti, kā smaga Covid-19 slimība var izraisīt orgānu bojājumus, taču tiek uzskatīts, ka dažos gadījumos paša organisma imūnsistēma var izraisīt iekaisuma reakciju un ievainot veselus audus.

Pētījums parādīja, ka 13% no 19 līdz 29 gadus veciem cilvēkiem un 17% cilvēku vecumā no 30 līdz 39 gadiem, kuri tika hospitalizēti saslimšanas ar Covid-19 dēļ, nespēja parūpēties par sevi uzreiz pēc izrakstīšanās no slimnīnas un viņiem šajā ziņā bija jāpaļaujas uz draugiem un ģimeni.

1 komentārs