Pētījums: bagātie kļūst bagātāki, bet nabagie – aizvien nabadzīgāki

1 komentārs

Nevienlīdzības šķēres pasaulē veras arvien plašāk – bagātie kļūst bagātāki, bet nabagie – aizvien nabadzīgāki. Uz šādas skarbas nots iesācies ikgadējais pasaules ekonomiskās un politiskās elites forums Davosā, Šveicē.

Īsi pirms tā atklāšanas publicēts pētījums, kurā secināts, ka astoņiem pasaules turīgākajiem cilvēkiem ir tikpat daudz naudas, cik pusei planētas iedzīvotāju kopumā. Nevienlīdzības plaisas mazināšanai eksperti aicina izskaust nodokļu paradīzes un piespiest miljardu īpašniekus pilnībā maksāt nodokļus.

Astoņu bagātāko cilvēku īpašumu vērtība ir tikpat liela kā pusei nabadzīgāko pasaules iedzīvotāju jeb 3,6 miljardiem cilvēku kopā – liecina Lielbritānijas labdarības organizācijas “Oxfam” apkopotie dati.

Turīgākais cilvēks uz planētas ir “Microsoft” dibinātājs Bils Geits, kura īpašumu vērtību lēš ap 75 miljardiem ASV dolāru. Viņam seko spānis Amansio Ortega, zīmola ZARA īpašnieks. Miljardieru klubiņā ir arī sociālā tīkla “facebook” dibinātājs Marks Cukerbergs un interneta veikala “Amazon.com” šefs Džefs Bezoss. Milzīgā ienākumu nevienlīdzība sašķēlusi sabiedrību un indē politisko vidi.

Maks Lavsons, “Oxfam” pārstāvis:

Nevienlīdzība vēršas plašumā daudzās valstīs. Superbagātie arvien attālinās no pārējās sabiedrības un tas ir slikti. Tas bojā politiku, un tā ietekmi mēs redzējām gan Brexit gadījumā, gan Trampa ievēlēšanā. Tas patiešām kaitē mūsu sabiedrībai. Šie superbagātie cilvēki un milzīgās korporācijas spēlē galveno lomu nevienlīdzības krīzē, viņi to veicina.

Pēc ekspertu domām augošo nevienlīdzību var novērst, panākot, ka turīgākie cilvēki pilnībā maksā nodokļus, nevis slēpj savu naudu ofšoros.

Oxfam jaunākais pētījums atklājis, ka plaisa starp bagātajiem un nabagajiem ir krietni lielāka nekā iepriekš uzskatīts. Jo saskaņā ar pērnā gada datiem, 62 pasaules bagātākajiem iedzīvotājiem piederēja tika pat, cik pusei planētas nabadzīgāko iedzīvotāju. Šogad šis skaits sarucis līdz astoņiem bagātniekiem.

1 komentārs