Komentāri

Cerībā panākt mieru Austrumukrainā, līdz novembra beigām plānots izstrādāt “ceļa karti” Minskas miera līgumu īstenošanai. Kartes pirmais plāna punkts būs pastāvīga uguns pārtraukšana separātiskajos rajonos, pēc Normandijas četrinieka sarunām Berlīnē pastāstīja Ukrainas prezidents. Samits, kas neiesākās ar pārlieku optimismu par taustāmiem rezultātiem, arī noslēdzās ar šo vienīgo vienošanos.

Normandijas četrinieka – Vācijas, Francijas, Krievijas un Ukrainas – samits rīkots pēc kancleres Angelas Merkeles ielūguma, un šī ir pirmā reize kopš Ukrainas kara sākuma 2014. gadā, kad Putins oficiāli apmeklē Berlīni.

Berlīnieši gan Kremļa saimnieku nesagaidīja ar plaši atplestām rokām – simtiem sīriešu, ukraiņu un vācu aktīvisti sapulcējās Vācijas galvaspilsētā, lai protestētu pret Putina klātbūtni. Simtiem izklātie ar asinīm aptraipītie rotaļlācīši simbolizēja bērnus, kas nogalināti karos, kur iesaistījusies Krievija.

Foto: LETA/AFP

Foto: LETA/AFP

Pēc piecu stundu diskusijām vienīgais, par ko vienojās Normandijas četrinieks, paredz līdz novembrim apstiprināt ”ceļa karti”, kas noteiktu, kādā secībā katrai no pusēm būtu jāpilda Minskas vienošanās saistības.

Ko noteiks minētā karte, netiek atklāts. Ukrainas prezidents Petro Porošenko gan pavēstīja, ka pirmais plāna punkts būs pastāvīga uguns pārtraukšana Austrumukrainā.

Svarīgs sarunu temats bija arī Krievijas loma Sīrijas karā, kādēļ Rietumvalstu un Maskavas attiecības pēdējās nedēļas ir krasi pasliktinājušās.

Šodien Alepo sākās vairāku stundu ”humānā pauze” jeb pamiers, lai ļauju iedzīvotājiem un kaujiniekiem atstāt sabombardēto pilsētu.

Video

Lasi vēl